PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Dzieci urodzone latem są silniejsze i wyższe

Dzieci, które rodzą się późnym latem lub jesienią często są silniejsze i wyższe niż dzieci urodzone na wiosnę czy zimową porą - tak wynika z najnowszych brytyjskich badań.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu, którzy przeanalizowali dane zebrane wśród 7 tys. małych dzieci.

Analiza badań wykazała, że przed ukończeniem 10. roku życia dzieci, które przyszły na świat pod koniec lata lub jesienią były średnio o pół centymetra wyższe niż rówieśnicy urodzeni wiosną lub zimą. Miały też szersze kości, które są uważane za silniejsze oraz mniej podatne na załamania z powodu osteoporozy w starszym wieku.
(czytaj dalej »)

Zdaniem autorów pracy różnice te mogą mieć związek z poziomem witaminy D w ciąży, który zależy od ekspozycji matki na promienie słoneczne. Jak wiadomo, najważniejszym źródłem tej witaminy w naszym organizmie jest skóra, która produkuje witaminę D pod wpływem promieni UV. Prawidłowy poziom witaminy jest niezbędny do rozwoju mocnych kości, a dzieci z niedoborami tego związku są narażone na krzywicę, przypominają naukowcy.

Kobiety, których ostatni okres ciąży przypada latem mogą zapewnić sobie optymalny poziom witaminy D, dzięki spacerom czy siedzeniu na słońcu. Oczywiście, ze względu na ryzyko raka skóry nie wolno z tym przesadzać, ale badacze podkreślają, że pewna dawka promieni słonecznych jest lepsza niż żadna.

Z kolei, zimą w krajach położonych w wyższych szerokościach geograficznych nasłonecznienie jest często zbyt małe, by skóra mogła zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę D. Dlatego dzieci, które rodzą się między listopadem a majem mogą mieć słabsze kości.

Autorzy badań uważają, że lekarze powinni rozważyć podawanie kobietom mającym urodzić w tym okresie suplementów z witaminą D. Bardzo ważne jest jednak, by nie zażywać ich na własną rękę, bo nadmiar tego związku może być szkodliwy. Wskazane jest też zwiększenie spożycia produktów bogatych w witaminę D, jak mleko i jego przetwory czy tłuste ryby.

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_s0cf63r8mmk2motm7vqiupacc6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0