PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Przewidzieć depresję ciążową

Hormon ciążowy może pomóc przewidzieć depresję ciążową

Kobiety, które w 25 tygodniu ciąży mają wyższy poziom hormonu wytwarzanego przez łożysko są bardziej narażone depresję poporodową - wykazały badania amerykańskie.

Naukowcy z University of California w Irvine doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych dotyczących 100 ciężarnych kobiet, od których pobrano próbki krwi do analizy. Przez całą ciążę pacjentki przechodziły testy na depresję. Powtórzono je 9 tygodni po porodzie.

W badanej grupie depresję poporodową zdiagnozowano u 16 kobiet. U trzech czwartych z nich depresję można było przewidzieć już w 25 tygodniu ciąży, wyłącznie na podstawie poziomu hormonu o nazwie kortykoliberyna łożyskowa.
(czytaj dalej »)

Normalnie, hormon ten jest wydzielany w mózgu przez podwzgórze i reguluje reakcję na stres. W ciąży produkują go również komórki łożyska - struktury pośredniczącej w odżywianiu płodu, dostarczaniu mu tlenu oraz odprowadzaniu ubocznych produktów przemiany materii i dwutlenku węgla. U kobiet niebędących w ciąży poziom kortykoliberyny (CRH) we krwi jest bardzo mały, na granicy wykrywalności. W ciąży zaczyna stopniowo rosnąć. Wiadomo, że wpływa on m.in. na termin porodu.

Badacze zaobserwowali, że kobiety, u których stężenie CRH zaczynało szybciej rosnąć około 25 tygodnia ciąży częściej cierpiały na depresję poporodową.

Jak wyjaśnia prowadząca badania Ilona Yim, wiele czynników może przyczyniać się do zwiększonej produkcji CRH u ciężarnych. Jednym z nich jest stres przeżyty na początku ciąży.

Autorzy pracy uważają, że ich odkrycie pomoże identyfikować i leczyć kobiety narażone na depresję poporodową, na długo przed pojawieniem się jej objawów.

Badania były częścią szerszego programu badawczego ufundowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka.

żródło: http://archpsyc.ama-assn.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_jr47sl3no4v9lbdv5gli950737, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0