PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Koszmary senne zwiększają ryzyko prób samobójczych

Pacjenci, którym po próbie samobójczej śnią się koszmary, aż 5 razy częściej próbują znowu odebrać sobie życie, niż osoby, które nie mają strasznych snów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Gothenburgu doszli do takich wniosków po przebadaniu 165 pacjentów w wieku od 18 do 69 roku życia, którzy zostali poddani terapii po próbie samobójczej.

Tydzień oraz dwa miesiące po próbie samobójczej przeprowadzono z nimi wywiady psychiatryczne i zebrano informacje nt. problemów ze snem. W drugim badaniu udział wzięło już tylko 98 osób.
(czytaj dalej »)


Okazało się, że pacjenci, którzy skarżyli się na koszmary senne w pierwszym tygodniu po próbie samobójczej trzy razy częściej ponownie targali się na własne życie. Natomiast, osoby, którym koszmary śniły się ciągle przez dwa miesiące po próbie samobójczej 5 razy częściej podejmowały kolejny zamach na własne życie. Nie miało to związku z płcią czy zaburzeniem psychicznym zdiagnozowanym u chorego, jak np. depresja czy zespół stresu pourazowego.

Inne problemy ze snem nie wpływały na ryzyko kolejnych prób samobójczych.

Jak zaznaczają autorzy pracy, zaburzenia snu są normalną rzeczą u osób, które próbowały odebrać sobie życie. W badaniu, aż 89 proc. pacjentów skarżyło się na jakieś problemy ze snem. Najczęściej zgłaszano trudność w zasypianiu, brak ciągłości snu, koszmary senne i wczesne budzenie się.

“Wyniki tych badań wskazują, jak ważną rolę mogą odegrać koszmary senne w ocenie ryzyka ponownej próby samobójczej”.

źródło: http://www.eurekalert.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_fgm668t87bpdg3gsrjomi8n3i6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0