PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Telewizja i nastolatki = depresja

Oglądanie telewizji i korzystanie z innych elektronicznych mediów w nastoletnim wieku grozi w przyszłości depresją, zwłaszcza mężczyznom.

Depresja jest zaliczana do schorzeń, które w największym stopniu upośledzają komfort życia ludzi. Często dotyka młodzieży lub młodych dorosłych.

Ryzyko depresji zależy zarówno od

  • cech temperamentu;
  • czynników genetycznych;
  • relacji z rodzicami i innymi ludźmi;
  • przeżytych stresów, np. związanych z traumatycznymi wydarzeniami czy biedą.

Najnowsza praca naukowców z Uniwersytetu w Pittsburgu dowodzi, że spędzanie czasu przed telewizorem i korzystanie z innych elektronicznych mediów może podnieść ryzyko depresji w młodym wieku.
(czytaj dalej »)


Naukowcy przeanalizowali dane zebrane w grupie 4.142 nastolatków, którzy w momencie rozpoczęcia badań nie mieli objawów depresji. Młodych ludzi pytano jak wiele godzin spędzili w ostatnim tygodniu przed telewizorem, na oglądaniu filmów wideo, grach komputerowych czy słuchaniu radia. Jak podkreślają autorzy pracy, badania prowadzono w latach 90., jeszcze zanim rozpowszechniło się DVD czy Internet.

Okazało się, że młodzi mieli kontakt z mediami elektronicznymi średnio przez 5,7 godziny dziennie. Szacuje się, że dziś czas ten wynosi nawet 8,5 godziny.

Siedem lat później, gdy średnia wieku badanych wynosiła niecałe 22 lata, wszystkich przebadano pod katem występowania depresji. Objawy depresyjne stwierdzono u 308 osób (7,4 proc. całej grupy).

Jak wykazała analiza, im więcej czasu nastolatki spędzały przed telewizją, tym bardziej były narażone na depresję jako młodzi dorośli. Ogólnie stwierdzono wyższe ryzyko depresji u osób, które poświęcały więcej swojego czasu mediom elektronicznym. Najbardziej narażeni okazali się mężczyźni - przy podobnej liczbie godzin spędzanych z mediami w młodszym wieku, depresja pojawiała się rzadziej u pań niż u panów.

Jak spekulują naukowcy, media mogą na różne sposoby wpływać na ryzyko depresji. Czas, który poświęca im młodzież mógłby być przeznaczony na aktywności chroniące przed depresją, jak kontakty z rówieśnikami, aktywność fizyczna czy intelektualna. Zajmowanie się nimi w nocy może z kolei zaburzać rytm snu, co niekorzystnie wpływa na rozwój emocjonalny i umysłowy.

Autorzy zwracają też uwagę, że przekaz medialny może nasilać agresję i inne ryzykowane zachowania; zakłócać poczucie tożsamości lub wywoływać strach i stany lękowe.

źródło: http://archpsyc.ama-assn.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_137lcm9iri4nj6b1ahls83ign6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0