PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Sześć sposobów na poprawienie mózgu

Mózg dorosłego człowieka może wytworzyć nowe połączenia i spowodować wzrost nowych komórek

Najważniejsze wnioski:

 • Naukowcy są zdania, że mózg dorosłego człowieka jest dużo bardziej podatny niż się dotychczas wydawało. Twoje zachowanie i środowisko może poprawić lub zreorganizować twoje funkcje.
 • Badania wykazały, że ćwiczenia mogą poprawić umiejętności mózgu, które obejmują planowanie, organizowanie i wielozadaniowość. To, co jesz również może skutecznie wpłynąć na funkcjonowanie mózgu.
 • Działania takie jak słuchanie muzyki, granie w gry wideo i medytacja pozwalają na zwiększenie wydajności oraz umiejętności poznawczych.

Osoby po amputacji czasem doświadczają bólu swędzenia lub innych impulsów pochodzących z kończyn, które już nie istnieją. Naukowiec neurologii Vilayanur S. Ramachandran pracował z pacjentami, którzy mieli tzw. phantom limbs (fantomowe kończyny), w tym Tom, który stracił jedno ze swoich ramion.

Ramachandran odkrył, że jeśli gładzi Toma po twarzy to on czuje jakby jego brakujące palce też były dotykane. Każda część ciała jest reprezentowana przez inny region somasensorycznej kory. Tak jak to ma miejsce w tym przypadku region czucia ręki sąsiaduje z regionem twarzy.

Ramachandran stwierdził, że kora Toma, która nie potrzebuje już przepływu sensorów do utraconych palców próbuje zagarnąć obszar obok, w tym przypadku dotyczący twarzy. Więc dotykanie twarzy Toma powodowało tymczasowe uczucie dotykania jego nieistniejących palców.

To przykład na to, że dorosły mózg ma zdolność do zmian. Naukowcy uważają, że dorosły mózg jest znacznie bardziej podatny na zmiany niż myślano. Niektórzy uważają, że nawet nasze wzorce samodzielnego myślenia są wystarczające do przekształcenia naszego mózgu.

Naukowcy już wiedzą, że neurogeneza (narodziny nowych neuronów) jest normalną cechą dorosłych mózgów. Badania wykazały, że jednym z najbardziej aktywnych regionów neurogenezy jest hipokamp - struktura bardzo ważna dla uczenia się i pamięci długoterminowej.

Neurogeneza odbywa się również w cebulkach węchowych, które są zaangażowane w przetwarzanie zapachów. Ale nie wszystkie nowopowstałe neurony przeżywają, aby mogły dalej być potrzebują składników odżywczych i połączenia z innymi neuronami które już istnieją.

Metody, które pomogą przeżyć naszym nowym neuronkom

Metoda 1 Ćwiczenie

Myszy, które biegają po kole mają wzrost neuronów w hipokampie i wypadają lepiej w testach uczenia się i zapamiętywania. Badania u ludzi wykazały, że ćwiczenia mogą poprawić wykonawcze funkcje mózgu (planowanie, organizowanie, wielozadaniowość i więcej). Ćwiczenie jest również odpowiedzialne za dobry nastrój i jest mniej prawdopodobne, że w wieku starszym dopadnie nas demencja.

Ćwiczenia zwiększają dopływ krwi do mózgu, zwiększa się przepływ tlenu. Badania wykazały, że ćwiczenia mogą zwiększyć produkcję substancji, które pomagają przeżyć nowym neuronom.

Ćwiczenia także poprawiają jakość snu - jak sugeruje masa badań - i system immunologiczny.

Czy jest jeszcze coś, co jeszcze możesz zrobić?

Tak - dieta

Metoda 2  Jedzenie

Owoce i warzywa wydają się być superjedzeniem dla naszego mózgu. Produkty takie jak przeciwutleniacze są idealne dla naszego umysłu. Naukowcy uważają, że taka żywność zachowuje nasze zdolności do zapamiętywania i uczenia się. Może nawet ograniczyć uszkodzenia mózgu spowodowane przez udary.

To żywność dla myśli!

Ale nie tylko to co jemy wpływa na nasz mózg. Ale także jak dużo.

Badania wykazały, że zwierzęta laboratoryjne karmione organicznym jedzeniem od 25 do 50 % mniejszymi porcjami żyją dłużej. I okazuje się, że kondycja ich mózgu się poprawiła. Lepiej wypadają na testach pamięciowych i koordynacyjnych.

Ciekawostki

 • Najlepsze produkty na mózg: orzechy włoskie, jagody i szpinak.
 • Jest ważne, aby dzieci dostały odpowiednią ilość tłuszczu. Niemowlęta, które nie otrzymały odpowiedniej dawki mają problemy z utworzeniem odpowiednich mózgowych izolacji, które pomagają neuronom wysyłać sygnały. Na szczęście dla niemowląt w mleku jest 50% tłuszczu.
 • Populacje, które tradycyjnie mają dietę bogatą w kwasy omega-3 chorują mniej na zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Metoda 3 Stymulacja

Stymulanty - jest to grupa substancji psychoaktywnych działających pobudzająco. Działają na system nerwowy zwiększają częstość rytmu serca, ciśnienie krwi, przyśpieszają oddech i wiele innych.

Kofeina to najprawdopodobniej najbardziej znany stymulant ( jest to rzeczywiście najczęściej używany „narkotyk” na świecie).

Aktywując centralny układ nerwowy, kofeina zwiększa pobudzenie i czujność. W dużych dawkach może powodować zdenerwowanie, niepokój i bezsenność.

Kokaina i amfetamina. Mimo, że wpływają na mózg poprzez inne mechanizmy mają podobne skutki. Ich stosowanie zwiększa uwalnianie niektórych przekaźników dopaminy i serotoniny przez co wytwarza się euforia. One także zwiększają czujność i energię.

Choć może to brzmieć zachęcająco to kokaina i amfetamina są silnie uzależniającymi narkotykami a duże dawki powodują psychozy i wycofanie. Uzależnienie może prowadzić do depresji a nie euforii. Oczywiście przedawkowanie może zabić.

Mimo, że duże dawki kofeiny mogą wywołać pewne nieprzyjemne skutki małe ilości mogą polepszyć działanie naszego mózgu.

Jedno z badań wykazało, że równowartość dwóch filiżanek kawy może sprzyjać pamięci krótkotrwałej. Zwiększa się aktywność mózgu związana z uwagą. Ponadto badania pokazują, że kofeina może chronić pamięć u starszych kobiet.

Metoda 4 Gry wideo

Gry wideo mogą ocalić ci życie. Chirurdzy, którzy spędzają co najmniej kilka godzin tygodniowo na graniu w gry czynią jedną trzecią mniej błędów na sali operacyjnej niż niegrający lekarze.

Rzeczywiście badania wykazały, że gry wideo mogą poprawić psychiczną zręczność, zwiększa się koordynacja ręka - oko, lepiej postrzega się głębie. Gracze mają również lepsze przetwarzanie informacji w mózgu. Kiedy niegracze decyduję jednak się grać ich zdolności percepcji wzrokowej mogą się poprawić.

(A tak na marginesie jeden z naukowców stwierdził, że specjaliści, którzy grają w gry są pewniejsi i bardziej społeczni)
(czytaj dalej »)

Oczywiście nie możemy mówić o grach wideo i nie wspomnieć ich negatywnych skutków. Mogą być odpowiedzialne za wzrost przemocy w wielu częściach świata. Liczne badania również i to potwierdziły. Młodzi ludzie, którzy grają w brutalne gry wideo mają umysły mniej wrażliwe na obrazy graficzne.

Ciekawostki

 • Gry wideo stanowią 10 bilionów dolarów zarobków w USA.
 • W 2003 roku 16 letni chłopak zastrzelił dwóch policjantów i policyjnego dyspozytora. Dwa lata później rodziny ofiar zabójstwa złożyły pozwy o odszkodowanie. Sąd uznał, że morderca był zainspirowany grą, co posunęło go do takiej zbrodni.

Metoda 5 Muzyka

W słuchaniu muzyki chodzi o coś więcej niż tylko dźwięk. Muzyka może uaktywnić obszary w mózgu odpowiedzialne za zmniejszanie lęku i negatywnych emocji.

Wysoce opublikowane badania sugerowały, że słuchanie Mozarta może zwiększyć umiejętności poznawcze - co zainspirowało wielu do kupienia płyt tego artysty.

Pomysł na „efekt Mozarta” jest nadal popularny, ale trochę go zmodyfikowano.

Granie muzyki może wzmocnić nasz mózg. Kora mózgowa, móżdżek i ciało modzelowate, spoidło wielkie mózgu są większe u muzyków niż u osób, które nie grają na instrumencie.

Nie ma jeszcze porozumienia czy nauka grania sprawia, że stajemy się mądrzejsi, ale niektóre badania rzeczywiście wykazały, że lekcje muzyki mogą poprawić zdolności przestrzenne małych dzieci.

Ciekawostki

Kora mózgowa jest aktywowana, jeśli śpiewasz piosenkę „w głowie”.

Odtwarzanie muzyki klasycznej i kojącej może zwiększać produkcję mleka krów dojnych.

Metoda 6 Medytacja

Chcesz być zdrowy - wystarczy zwykłe “om”. Jeżeli lekarze uwierzyli tobie nie pozostaje nic innego. Medytacja wewnętrzna kontemplacja i odprężenie wydaję się pomagać : zaburzeniom lęk owymmoże zmniejszyć ból, leczy wysokie ciśnienie krwi, astmę, bność, cukrzycę, depresję , a nawet choroby skóry.

Regularni medytatorzy czują się bardziej swobodnie i bardziej kreatywnie niż osoby nie medytujące.

Naukowcy coraz to dostrzegają korzyści płynące z medytacji. Jedną z nich jest zwiększona aktywność obszaru po lewej stronie mózgu odpowiedzialnego za pozytywne emocje. Ci, którzy systematycznie i dłuższy czas medytują mają zwiększoną odorność w systemie immunologicznym.

Medytacja może zwiększyć grubość kory mózgowej szczególnie związanych z uwagą.

I chociaż to nie powoduje zwiększenie wydzielania nowych komórek to istniejące już neurony mają więcej połączeń między komórkami.

Medytacja może również zwiększyć koncentrację i uwagę na poprawę efektywnośći zadań poznawczych. Naukowcy przez trzy miesiące badali ochotników medytujących. Następnie wolontariusze zostali poproszeni o wykonanie zadania w którym mieli wybrać kilka numerów. Ludzie medytujący szybciej zidentyfikowali numery którym się przyglądali na liście z komputera. Wydawali się również wykonywać ćwiczenie z mniejszym wysiłkiem.

źródło: http://www.sciam.com/

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
 1. (wymagane)
 2. (prawidłowy adres email wymagany)
 3. (wymagane)
 4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_k3jdhuf48bj54cbcsm14evnc01, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0