PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Anoreksja ciążowa - Pregoreksja

Wymiary modelki wciąż są kanonem piękna. Kobiety robią więc wszystko, żeby temu sprostać i wyglądać bardzo szczupło.

Pogoń za szczupłą sylwetką, kreowaną przez współczesne media jako jedyną słuszną, właściwą i atrakcyjną, w połączeniu z osobniczymi predyspozycjami i wystąpieniem specyficznego środowiska rodzinnego doprowadza kobiety (i część mężczyzn) do anoreksji. Mimo iż o tej chorobie mówi się od lat, nie zauważyłam aby zaprzestano promocji wychudzonych modelek i aby ilość zachorowań malała w związku z wiedzą na temat mechanizmów choroby.

Anoreksja i bulimia są chorobami psychicznymi. Mają jednak ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dostarczenie zbyt małej dawki węglowodanów, witamin i mikroelementów prowadzi do wyniszczenia organizmu. Przy drastycznej utracie masy ciała, co może też nastąpić przy stosowaniu restrykcyjnej diety, dochodzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Przyczyną anoreksji i bulimii jest m.in. brak akceptacji siebie, zaburzenia postrzegania własnego ciała, identyfikacji z płcią. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Dlatego osoby, które zauważą jakiekolwiek objawy zaburzenia odżywiania, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W Polsce istnieją bardzo dobre ośrodki zajmujące się leczeniem zaburzeń odżywiania.

Mało tego, anoreksja, zaczyna przybierać nowe, bardziej jeszcze niepokojące formy. Jedną z nich jest pregoreksja, czyli forma zaburzeń odżywiania występująca u kobiet w ciąży.

Objawia się ona jak anoreksja: przyszłe mamy zaczynają kontrolować swoją wagę, głodzą się, prowokują wymioty, stosują środki przeczyszczające oraz nadmiernie uprawiają sport. Problem ten dotyka najczęściej kobiet mających wcześniejsze problemy z odżywianiem, byłe anorektyczki i bulimiczki.

Należy jednak pamiętać, iż takie odchudzanie w ciąży może doprowadzić do poważnych zaburzeń w rozwoju płodu. Najczęstsze przypadki to niska waga urodzeniowa, wcześniactwo, większe ryzyko poronienia. W późniejszym wieku może się to skończyć chorobami serca, depresją i problemami z koncentracją i uczeniem się.

Przyszła mama powinna dostarczać sobie i dziecku wszystkie elementy odżywcze niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania.

Ciąża to nie czas na głodówkę i należy o tym pamiętać.

Pierwsze przypadki pregoreksji zaobserwowano w stolicy kultu piękna i szczupłości - w USA (kraju, który jednocześnie ma największy odsetek otyłych). Obecnie jednak, lekarze i psycholodzy również z innych krajów (Anglia, Nowa Zelandia) donoszą o przypadkach zachorowań.
Pregoreksja objawia się identycznie jak anoreksja - przyszłe mamy zaczynają kontrolować swoją wagę, ograniczać pożywienie i wykonywać ćwiczenia fizyczne. Tłumaczą to zachowanie chęcią pozostania szczupłą.
Pregoreksja może jednak zaowocować utratą dziecka, stąd wysuwa się też teorie, że prawdziwą przyczyną choroby, jest podświadoma niechęć do posiadania dziecka, agresja kierowana bowiem ku własnemu ciału, dotyka również dziecko, nierzadko ze skutkiem śmiertelnym. Te matki, którym udaje się donosić ciąże, rodzą często wcześniaki, bądź dzieci z niedowagą i słabowite. Ale czy teoria o niechęci do ciąży i specjalnym głodowaniu aby pozbyć się ciąży jest prawdziwa trudno powiedzieć. Jak wiemy anoreksja to choroba o podłożu psychicznym dotyczy nieakceptacji siebie. Jeśli tak będziemy podchodzić do przypadków anoreksji to faktycznie teoria o celowym głodzeniu, aby wywołać poronienie może mieć sens. Nieakceptacja siebie, swojej wagi może pogłębić niechęć na wieść że nagle przytyjemy z powodu ciąży. Ale jeśli zaczniemy patrzeć na anoreksje jako chęć posiadania kontroli nad własnym życiem teoria może mieć dwa kierunki. Ponieważ często osoby dotknięte tą chorobą czują się pod kontrolą innych zaczynają głodówki aby mieć coś swojego nad czym tylko oni mają kontrolę, to daje im siłę i wolność. W takich przypadkach ciąża albo będzie rozumiana jako coś swojego, nad czym nikt nie będzie miał kontroli, lub na odwrót. I wtedy zaczyna się kłopot. Jeśli urodzę stracę również kontrolę nad swoim dzieckiem.

Psychologowie, zwracają też uwagę na to, iż do pregoreksji przyczynia się obraz kobiet w ciąży kreowany w mediach oraz artykuły w prasie kobiecej, które skupiają się na sprawach wyglądu w trakcie i po ciąży (ujędrniające kremy na rozstępy, próbki kosmetyków napinających skórę dołączane do prasy dla młodych matek i spora ilość artykułów o dietach „po ciąży” tworzy obraz tego, że pierwszym celem młodej mamy, ma być odzyskanie perfekcyjnej sylwetki). Do tego pokazywane są aktorki, modelki po ciąży, które wyglądają tak jakby nigdy nie były kilka kilogramów większe. Ale zapomina dodać się, że mają często osobistego trenera do ćwiczeń, dietetyka, do tego przy opiece pomaga gosposia, sprzątaczka i mama ma czas się wyspać nie myśli o tak wielu obowiązkach jak „zwykła” mama. Nie zapomnę wspomnieć również o sztabie kosmetyczek, projektantów i fryzjerów, którzy dbają o wygląd „mamy gwiazdy” na wielkie wyjście.

Jak wynika ze statystyk, w Anglii na pregoreksję cierpi jedna na dwadzieścia kobiet w ciąży, choć, jak przyznają lekarze, problem ten ma o wiele szerszy zasięg. Jako główną przyczynę zaburzeń odżywiania wśród ciężarnych, wskazuje się naśladowanie hollywoodzkiej mody na bycie piękną, smukłą i wysportowaną młodą mamą. Dzięki cudownym, beztłuszczowym jadłospisom i wyczerpującym treningom u boku światowej sławy trenerów, Heidi Klum wróciła na wybieg już dwa miesiące po porodzie, a Angelina Jolie kilka tygodni po urodzeniu bliźniaków wyglądała szczuplej niż przed ciążą. Podobnie było z Nicole Richie, Nicole Kidman i Natalią Vodianovą. Z całej śmietanki towarzyskiej słynnych i szczupłych mam Hollywood wyłamała się jedynie Jennifer Lopez, która po ciąży przytyła aż 35 kg i do dzisiaj boryka się z nadprogramowymi kilogramami. W konsekwencji, latynoska księżniczka muzyki pop nie jest już ani modna, ani nie piszą o niej gazety, bo nie uosabia ideału chudego piękna. A miliony kobiet na całym świecie chcą, aby ich idolki były smukłe i nieskazitelne. Zawsze i za wszelką cenę.

Nie można również pominąć portali internetowych i czasopism kobiecych, w których często jest przynajmniej jeden artykuł a na portalach często oddzielna kategoria związana z odchudzanie. Oniemiałam, kiedy czytałam na jednym z takich portali artykuł o anoreksji a w menu zaraz nad artykułem do wyboru miałam kategorię „Odchudzaj się z głową”. Nie możemy popadać w paradoks i wiem również, że otyłość jest niebezpieczna jednak jak można uchronić się od niebezpieczeństwa anoreksji skoro wszędzie nie tylko pokazywane są wychudłe modelki i aktorki ale również pisze się i mówi o super dietach i mądrym odchudzaniu.

Brytyjscy lekarze oszacowali, że jedna na dwadzieścia ciężarnych boryka się z pregoreksją, czyli anoreksją ciążową. Ta choroba ma objawy takie jak anoreksja. Światło ostrzegawcze powinno się zapalić, kiedy przyszłe mamy zaczynają codziennie, a nawet kilka razy dziennie kontrolować swoją wagę. Na każdy gram, który przybył w ciąży, reagują głodówką, prowokują wymioty, stosują środki przeczyszczające, czy uprawiają forsujący sport. Na pregoreksję szczególnie powinny uważać kobiety, które już przed ciążą miały zaburzenia odżywiania.

Problem często dotyczy bowiem anorektyczek i bulimiczek, którym udało uporać się z chorobą, ale bardzo często powraca ona podczas przybierania na wadze w czasie ciąży.

I jak wspomniałam winne są również media, które kreują wizerunek kobiety zawsze szczupłej. Macierzyństwo jest trendy, ale pod warunkiem, że przyszła mama nadal jest chuda. Z kolorowych magazynów uśmiechają się gwiazdy z co najwyżej zaokrąglonymi brzuszkami. Kobiety, żeby sprostać lansowanym kanonom piękna, zamiast dbać o to, by ich dieta w ciąży była bogata w składniki potrzebne rozwijającemu dziecku, liczą kalorie i się głodzą. Nikt nie ośmieli się głośno powiedzieć o ciągłych retuszach i poprawkach zdjęć, aby gwiazda dobrze wyglądała.

Jedna na dwadzieścia kobiet w ciąży cierpi na pregoreksję - to są delikatne szacunki, bo pacjentki rzadko zwracają się o pomoc lekarską, zaś typowe dla ciąży wymioty często potrafią zmylić również rodzinę przyszłej mamy. Prowokowanie wymiotów, głodzenie się, stosowanie środków przeczyszczających oraz nadmierne uprawianie sportu to odpowiedź wielu pań na zmiany zachodzące w ich ciele.
Najbardziej narażone są kobiety mające wcześniejsze problemy z odżywianiem, byłe anorektyczki i bulimiczki, u których choroba bardzo często powraca podczas tych dziewięciu miesięcy przybierania na wadze. Jedna czwarta grupy intensywnie odchudzającej się w przeszłości przyznaje się do zmuszania się do wymiotów po posiłkach w pierwszym trymestrze, 30% przed ukończeniem piątego miesiąca ciąży. W efekcie bardzo często waga po urodzeniu jest znacznie niższa niż przed zapłodnieniem i zamiast zdrowej mamusi noworodek ma nad kołyską pacjentkę - słabą fizycznie, bez wysokiej jakości pokarmu, borykającą się z depresją i problemami psychologicznymi.

Tymczasem to zupełnie naturalne, że przyszła mama przybiera na wadze; w pierwszym trymestrze ciąży ok. 2 kg., w drugim i trzecim przyrost wagi powinien wynosić po 6-7 kg. W sumie daje to ok. 12-14 kg. Każda z ciężarnych pań może przybierać na wadze w swoim tempie. Nawet jeśli przytyje, lepiej odchudzanie zostawić na czas po urodzeniu dziecka. Poza tym część kobiet traci zbędne kilogramy bez specjalnych diet. Karmienie dziecka piersią i opieka nad nim bywa ciężką pracą, podczas której spala się kalorie.

W pędzie za szczupłą sylwetką, kobiety zapominają, że sposób odżywiania w ciąży ma ogromny wpływ nie tylko na zdrowie przyszłej mamy, ale również na zdrowie dziecka. Najgorsze oczywiście skutki niedożywienia matki zaznaczają się jednak u dziecka. Anoreksja ciążowa często kończy się poronieniem. Poza tym niedożywienie może prowadzić do wcześniactwa, czy niskiej masy urodzeniowej noworodka.
Wady rozwojowe i uszkodzenia narządów mogą przybierać różne rozmiary i czasem dają o sobie znać dopiero w okresie szkolnym, gdy dziecko ma wielkie problemy z koncentracją czy nauką. Anoreksja podczas ciąży to również zagrożenie dla przyszłych nawyków żywieniowych potomstwa - lekarze potwierdzają, że niedożywione noworodki zwykle wykształcają w późniejszych latach poważne problemy metaboliczne wiodące do zaburzeń podobnych do rodzicielki.

Dziecko może skutki odchudzania mamy odczuwać też w późniejszym wieku: chorować na serce, mieć problemy z koncentracją, a nawet skłonności do depresji.
Niestety, lekarze zdają się alarmować jedynie o negatywnych skutkach palenia i picia podczas ciąży. Mało który specjalista bada nawyki żywieniowe i analizuje dokładnie przyrost masy ciała przyszłej mamy. Ocenia się, że wykrywanych jest tylko niecałe 10% przypadków pregoreksji!
Tymczasem, odchudzanie powinno wreszcie trafić na dobre do testów w klinikach leczenia niepłodności. Niski poziom tkanki tłuszczowe powinien być wyraźnym przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, szczególnie wspomaganą. Kobieta pragnąca być matką musi mieć odpowiednią wagę ciała i dojrzałe podejście do odżywiania.

Leczenie pregoreksji, podobnie jak w przypadku bulimii i anoreksji, wiąże się z konsultacjami z dietetykiem i psychoterapeutą. Terapia wymaga sporego wysiłku od przyszłej mamy, gdyż trudno jest zwalczyć chorobliwą obsesję idealnego wyglądu. Mimo to, jak pokazują badania, wielu kobietom udaje się pokonać pregoreksję, ale tuż po urodzeniu dziecka wracają do niezdrowych nawyków i katorżniczych diet. Niestety, taka motywacja bywa groźna i może prowadzić do trwałych zaburzeń odżywiania.

Dlatego myślę, oprócz kampanii o niepaleniu i piciu w ciąży należy mówić o odżywianiu. Ale czy kampanie wystarczą, jeśli na każdym kroku pokazuje nam się zretuszowane gwiazdy i wychudłe modelki?

Dla paradoksu wychudłe modelki o rozmiarach zero są idealne na pokazy ( może projektanci upierają się przy takich rozmiarach, bo to zawsze mniej materiału?) kiedy jednak modelka z wybiegu ma sesję zdjęciową dodaje się jej masy ciała! Aby nie straszyła czytelniczek.
mgr Justyna Ryszewska


Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

  • Nie znaleziono Powiązanych Artykułów

Jeden komentarz do “Anoreksja ciążowa - Pregoreksja”

  1. 1
    Christian Louboutin shoes:

    Tymczasem, odchudzanie powinno wreszcie trafić na dobre do testów w klinikach leczenia niepłodności. Niski poziom tkanki tłuszczowe powinien być wyraźnym przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, szczególnie wspomaganą. Kobieta pragnąca być matką musi mieć odpowiednią wagę ciała i dojrzałe podejście do odżywiania.

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_m5lmd31h15vme48q9st61eml30, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0