PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Otyłość zwiększa ryzyko migren

Otyłość typu brzusznego zwiększa ryzyko migren u osób między 20 a 55 rokiem życia.

Otyłość brzuszna jest uważana za ważniejszy czynnik ryzyka wielu poważnych schorzeń - w tym chorób serca i zaburzeń metabolicznych (np. cukrzycy typu II) - niż ogólna otyłość.

Naukowcy z Drexel University College of Medicine w Filadelfii analizowali związek otyłyłości brzusznej z migrenami. W tym celu zebrali dane na temat występowania migren i ciężkich bólów głowy wśród 22.211 osób. Otyłość typu brzusznego oceniano na podstawie obwodu pasa. Według mniej restrykcyjnych kryteriów przyjętych w USA, stwierdza się ją gdy u pań w pasie jest ponad 88 cm i u panów o obwodzie talii powyżej 102 cm. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna stosuje jednak bardziej ścisłe normy - tj. powyżej 80 cm w pasie dla kobiet i powyżej 94 cm dla panów. Badacze wyliczyli też wskaźnik masy ciała (BMI), który służy do oceny otyłości i nadwagi.
(czytaj dalej »)

Okazało się, że ryzyko migren miało związek z wiekiem, płcią oraz rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej w organizmie. Bóle te częściej występowały u osób między 20 a 55 rokiem życia z dużym obwodem pasa, w porównaniu z osobami węższymi w talii. Dotyczyło to zwłaszcza kobiet. Aż 37 proc. pań z grupy wiekowej 20-55 lat i dużym brzuchem miało migreny, podczas gdy w grupie kobiet szczuplejszych uskarżało się na nie 29 proc. W przypadku mężczyzn odsetek ten wynosił odpowiednio 20 proc. dla panów z brzuszkami oraz 16 proc. dla szczuplejszych w talii.

Gdy badacze uwzględnili w analizie choroby serca i ogólną otyłość ryzyko migren u pań z dużym obwodem pasa rosło o 1,3 raza.

Po 55 roku życia otyłość nie miała związku z częstością migren. Natomiast u kobiet, które przekroczyły ten wiek i miały duży obwód pasa migreny zdarzały się wręcz rzadziej.

Jak komentuje współautor pracy B. Lee Peterlin, badania te sugerują, że pozbycie się tłuszczyku z okolic brzucha może zredukować częstość występowania migren u osób przed 55 rokiem życia, zwłaszcza u kobiet.

Naukowcy planują zaprezentować wyniki swoich badań na 61. dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii, która odbędzie się od 25 kwietnia do 2 maja w Seattle.

źródło: http://www.eurekalert.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_ubffrvcqtv8515lab0697pme93, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0