PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Wewnętrzne wybory są słabsze niż te podyktowane światem zewnętrznym

Podejmowanie decyzji przez nas samych okazało się wyzwaniem dla naukowców z UCL (University College London). Najnowsze badania ukazują, że nasze wewnętrzne decyzje bywają słabe i mętne w porównaniu do decyzji, których dokonamy, kiedy ktoś nam powie, jakiego wyboru dokonać.

Badania opierają się na analizie tak zwanego „wolnego wyboru”, który może być zdefiniowany kiedy zewnętrzna wskazówka jest w dużej mierze nieobecna - na przykład wybranie potrawy z restauracyjnego menu.

Naukowcy kazali uczestnikom eksperymentu - studentom - wybrać, który z dwóch przycisków mają nacisnąć w odpowiedzi na późniejszy sygnał, podczas gdy ich mózgi były nagrane EEG (elektroencefalogram). Niektóre z wyborów studentów były „wolne” natomiast część było sugerowane strzałkami na ekranie znajdującym się przed studentami. Okazjonalnie na ekranie pojawiało się pytanie czy uczestnik chce zmienić swój wybór i przycisnąć inny guzik. Polecenie pojawiało się już po tym jak dokonali wyboru, ale tuż przed tym za nim nacisnęli guzik.
(czytaj dalej »)


Autor badania, Stephen Fleming, UCL Institute of Neurology powiedział: “wewnętrzne decyzje były słabe w porównaniu do zewnętrznych decyzji, sugeruje to że nasz mózg jest bardzo elastyczny przy zmianie decyzji dokonanej przez nas samych“.

Konsekwencja takiego wyniku może być następująca: musimy umieć kontrolować nasze emocje, nasze własne wewnętrzne wybory są elastyczne w porównaniu do tych prowadzonych przez zewnętrzne bodźce - np. hamowanie na czerwonym świetle. Taka elastyczność może być ważna - w dynamicznym świecie musimy być w stanie zmienić nasze plany w razie potrzeby“.

Profesor Patrick Haggard, UCL Institute of Cognitive Neuroscience dodaje: „Nasze badanie ma dwie konsekwencje rozumienia ludzkiej woli. Po pierwsze nasze mózgi potrafią cofać się do momentu podejmowania decyzji i możemy je zmienić aż do ostatniej chwili zanim dokonamy ostatecznej decyzji i zaczniemy działać. Po drugie, zmiana wewnętrzna wydaje się być łatwiejsza niż zmiana decyzji sugerowanej. Często myślimy o naszych własnych wewnętrznych decyzjach a wyniki wykazują, że nasz mózg jest wystarczająco inteligentny, aby ocenić, co faktycznie chcemy“.

źródło: http://www.sciencedaily.com/

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_60i2ltmfcthe33sitrpblfkso7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0