PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Męska przyjaźń silniejsza od solidarności jajników?

Kobiety są postrzegane bardziej tradycyjnie to znaczy uważa się je za bardziej społeczne i współpracujące niż mężczyźni. Jednakże z ostatnich badań możemy wywnioskować, że nie do końca tak jest. W rzeczywistości, jak wykazały badania, mężczyźni utrzymują większe sieci społeczne z innymi i mają trwalsze przyjaźnie z przedstawicielami tej samej płci niż kobiety.

F. Joyce Benenson z Emmanuel College i koledzy z Harvard University i Universite du Quebec Montreal porównywali poziom tolerancji wobec rówieśników tej samej płci u mężczyzn i kobiet.

Psycholodzy zatrudnili do badań studentów a następnie przeprowadzili pełne badania na temat ich relacji z współmieszkańcami. Równocześnie przeprowadzono oddzielny eksperyment również z udziałem studentów. W tej grupie przeczytano pewne opowiadanie o dwóch najlepszych przyjaciołach. Jeden obiecał drugiemu pomoc w pewnej pracy, ale kiedy przyszło do dnia, w którym miał jej udzielić nie wstawił się za przyjacielem i mu nie pomógł. Po przeczytaniu tej opowieści studenci mieli opisać wiarygodność przyjaciela z opowiadania.

Ustalenia pokazują, że mężczyźni są bardziej tolerancyjni niż kobiety do osób tej samej płci.
(czytaj dalej »)


Mężczyźni swoich współmieszkańców oceniali na mniej kłopotliwych niż czyniły to kobiety. Ponadto badania pokazały, że kobiety łatwiej wymieniają się jako współmieszkańcy niż mężczyźni. Następuje większa rotacja i wymiana między kobietami mieszkającymi razem. Mężczyźni byli bardziej tolerancyjni dla współlokatora przez co potrafili mieszkać ze sobą bez większych konfliktów.

Kiedy przeanalizowano wyniki badań z czytania i oceny przyjaciela okazało się, że kobiety częściej i mocniej obniżały wartość przyjaciela z usłyszanej opowieści niż mężczyźni. Ci wykazywali się większym zrozumieniem i wyrozumiałością.

Naukowcy jednak zalecają ostrożność ich definicja tolerancji może być ograniczona a na pewno należy przeprowadzić więcej badań, aby odkryć więcej procesów sugerujących ich ustalenia. Autorzy sugerują, że różnice w tolerancji może opierać się na różnicy funkcji i oczekiwaniach, do różnych celów może służyć przyjaźń u kobiet i mężczyzn.

Naukowcy dodają również, że relacje w przyjaźniach tej samej płci mogą się różnić z powodu podejścia do negatywnych emocji. Kobiety bardziej się na nich skupiają a jako że do bliskich i emocjonalnych relacji kobietom potrzeba intymnych i szczerych związków łatwiej odtrącają inną kobietę, która tych wymogów nie spełni.

źródło: http://www.sciencedaily.com/

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_gog9n55ajrf8601105qi61vv67, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0