PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Terapia genowa przeciw HIV

Jedna z pierwszych prób wykorzystania terapii genowej u zakażonych wirusem HIV dała obiecujące wyniki, choć nie prowadzi do pełnego wyleczenia.

Metodę, opracowaną przez zespół prof. Ronalda Mitsuyasu z University of California w Los Angeles wypróbowano na 74 pacjentach, którzy zgodzili się na pewien czas odstawić leki przeciwwirusowe. Terapia okazała się bezpieczna i pozwoliła - jak się wydaje - zmniejszyć wpływ wirusa na układ odpornościowy. Po 100 dniach pacjenci poddani terapii genowej mieli - w porównaniu z grupą kontrolną - wyższy poziom limfocytów CD4+, co wskazuje na mniejszą aktywność niszczących je wirusów HIV.
(czytaj dalej »)


Jak dotąd standardową metodą postępowania w przypadku zakażenia wirusem HIV jest podawanie leków antyretrowirusowych (HAART). Muszą one być podawane codziennie, mogą powodować poważne skutki uboczne, a wirus łatwo się uodparnia na leki. W ten sposób nie da się wyeliminować HIV - można tylko ograniczyć zagrożenie Dlatego bardzo ważne jest opracowanie nowych metod leczenia.

Najnowsza terapia opiera się na podawaniu pacjentom komórek macierzystych, które dzięki modyfikacji są nośnikami cząsteczki zwanej OZ1. Działając na dwa kluczowe białka, hamuje ona namnażanie się wirusa HIV.

Teoretycznie jednorazowe poddanie się terapii genowej powinno wystarczyć, by przez resztę życia nie trzeba było przyjmować leków antyretrowirusowych. W praktyce zapewne potrzebne byłyby kolejne dawki w długich odstępach czasu. Praktyczne zastosowanie metody wymaga jednak dalszych długotrwałych badań.

źródło: http://www.nature.com/nm/index.html
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_kf119mdsvujn5vip54s5r3j6t2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0