PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Wyzwalające skutki utraty kontroli

Opanowanie jest jednym z naszych najbardziej cenionych wartości. Przyklaskujemy tym, którzy dzięki dyscyplinie regulują swoje apetyty i zachowania, ciężko się staramy, aby przekazać tę cechę naszym dzieciom. Świętujemy naszą siłę umysłu, kiedy dokonujemy trudnych decyzji. Ale czy jest to możliwe, że wola może stać się naszą przeszkodą a nie środkiem szczęścia i harmonii?

Psychologowie Evan Apfelbaum i Samuel Sommers z Tufts University zbadali, że zbyt duże opanowanie i wyrzeczenia paradoksalnie nie są tak dobre jak by się wydawało zarówno dla osób indywidualnych jak i dla całego społeczeństwa.

Naukowcy zbadali cnotę samokontroli w naszych relacjach. Zorientowano się, że panujący nad sobą ludzie są bardziej ostrożni, aby nie powiedzieć czegoś niestosownego w grupach zróżnicowanych rasowo. Ponadto uważali, że taki heroiczny wysiłek samokontroli może istotnie prowokować wymijające zachowanie, które z kolei może być nieopatrznie odebrane jako uprzedzenia rasowe.

Aby to przetestować naukowcy przeprowadzili serię badań na grupie kontrolnej białych wolontariuszy. Pierwsza seria badań polegała na komputerowych ćwiczeniach psychicznych. Jedno z ćwiczeń polegało na tym, iż wolontariusza stawiało się przed trudną socjalną sytuacją z możliwością rasowego napięcia- Wolontariusz spotykał się albo z białym albo czarnym rozmówcą i miał dyskutować o różnicach rasowych. Badanych oceniano pod względem interakcji dla wygody, nieporadności i przyjemności.

Co wykazały wyniki badań?

(czytaj dalej »)


Otóż osoby, które w mniejszy sposób nad sobą panują odczuwały większy komfort podczas rozmów. Najprawdopodobniej dzieje się tak, ponieważ osoby z mniejszą samokontrolą nie monitorują ciągle i nie ograniczają tego co mówią. Co więcej niezależni obserwatorzy biorący również udział w badaniach zauważyli, że osoby z pomniejszonym zachowaniem samodyscypliny były bardziej otwarte i autentyczne podczas rozmów.

I być może najbardziej uderzające z obserwacji to taka, że czarni obserwatorzy uważali, że biali, którzy się mniej hamowali są mniej uprzedzeni do ich rasy.

Innymi słowy zbytnie kontrolowanie tego, co mówimy może szkodzić naszym relacjom. Jeśli przestaniemy się hamować w naszych społęcznych relacjach uzyskamy bardziej autentyczne zachowania.

źródło: http://www.sciencedaily.com/

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_b3nhk3vj1lt3giu54s31t0hqg2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0