PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Kryminalistyczna rewolucja w USA?

Kryminalistyka jest w kryzysie - tak twierdzi US National Academy of Sciences, który wzywa do ustanowienia niezależnego organu federalnego, do podniesienia norm.

W ostatnich latach wprowadzono zbyt duże zaufanie do adwokatów i zeznań ekspertów. Na przykład w ubiegłym miesiącu Steven Barnes został po 20 latach zwolniony z więzienia - niesłusznie oskarżony o gwałt i morderstwo w 1985 roku.

Kluczem do jego skazania były zeznania eksperta sugerujące, że gleba na oponach Stevena była podobna do gleby z miejsca zbrodni, mimo że dowód DNA sugerował niewinność.
(czytaj dalej »)


Fałszywe wyroki

W szczególności dotyczą stosowania naukowych metod porównawczych takich jak włosy albo analiza odcisków palców dopasowując do konkretnej osoby, broni czy miejsca.

Jakość laboratorów

Bruce Goldberger toksykolog sądowy mówi „Podstawą dobrej pracy kryminalistycznej jest walidacja. Przy wielu technikach stosowanych obecnie obowiązują pewne zastrzeżenia, dlatego musimy często wracać do fundamentów pracy dzięki temu dane są bardziej wiarygodne później”.

Raport podkreśla także, że rozbieżności pomiędzy laboratoriami kryminalistycznymi w jakości pracy są duże, dlatego zaleca certyfikację laboratoriów kryminalistycznych i poszczególnych naukowców.

Raport podkreśla również, że laboratoria powinny być niezależne od policji i prokuratury.

źródło: http://www.newscientist.com/section/life

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_9gbmhthpdj2o1t7n6p7ue1a1c1, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0