PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Co trzy sekundy ktoś próbuje się zabić

Co 3 sekundy ktoś na świecie podejmuje próbę samobójczą, a co 40 sekund ktoś wskutek tego umiera. Według Światowej Organizacji Zdrowia, wskutek targnięcia się na własne życie umiera rocznie ok. miliona osób.

Samobójstwa pochłaniają więcej ofiar niż wojny i morderstwa” - Hołyst. Symulacje na przyszłe lata wskazują, że liczba samobójstw będzie coraz wyższa; podał, że w 2020 roku może ich być od 1,5 do 1,8 mln.

W Polsce problem samobójstw dotyka od 10 do 20 tys. osób. Średnio co dziesiątej z nich nie udaje się uratować. W Polsce samobójstwa popełniają pięciokrotnie częściej mężczyźni niż kobiety, wzrasta liczba nastolatków w tej grupie. Próbę samobójczą co roku podejmuje 4-5 tys. osób.

Najwięcej samobójstw - wśród nastolatków - jest w grupie wiekowej 15-19 lat: nawet ponad 280 rocznie, o kilkadziesiąt więcej niż jeszcze w 2000 r. Wśród dzieci w wieku od 10 do 14 lat notuje się rocznie ok. 50 samobójstw.

Najczęstszą przyczyną samobójstw wśród nastolatków są trudności w szkole, problemy w rodzinie i nieco rzadziej - zawiedziona miłość.

Wśród innych przyczyn samobójstw, generalnie, wymieniono m.in.:

 • poczucie winy,
 • mała wartość siebie,
 • chęć uzyskania czegoś od otoczenia,
 • chęć ukarania otoczenia,
 • utratę partnera, depresję,
 • brak poczucia kontroli nad swoim życiem,
 • brak nadziei,
 • konflikty z płcią przeciwną,
 • skrajny perfekcjonizm.

Zdaniem Hołysta uratowanie ciała człowieka od śmierci nie oznacza jeszcze jego powrotu do życia. - “Uratować człowieka to uratować chęć życia“.

Zdaniem mazowieckiego kuratora oświaty Karola Semika “próba samobójcza czy samobójstwo” jest zawsze wołaniem o pomoc. Wynika - jak powiedział - z zaburzeń psychologicznych lub zagubienia się przez ludzi.

Powiadom znajomego
 1. (wymagane)
 2. (prawidłowy adres email wymagany)
 3. (wymagane)
 4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_0r10thj274b785nspaurdq5qk7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0