PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Nie ma jednej drogi do radzenia sobie z tragedią - twierdzi naukowiec

Po zbiorowej traumie (jak na przykład zawalenie się hali w Katowicach) cała społeczność a nawet naród może być narażony na tragedię za pośrednictwem mediów i ich relacji ze zdarzenia - twierdzi Mark Seery, profesor psychologii, Uniwersytet Buffalo.

Osoby potencjalnie nie biorące udziału w zdarzeniu lub tragedii stają się świadkami zdarzenia a w następstwie może to mieć negatywny wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne“- Seery.

W tego rodzaju zdarzeniach, jeśli sytuacja jest zbiorowa należy pamiętać, że każdy z nich będzie chciał o tym rozmawiać, każdy narażony na tragedię powinien o niej porozmawiać, ukrywanie swoich myśli i emocji będzie odbiciem na zdrowie.
(czytaj dalej »)


Nie zawsze jest to jednak koniecznością” - wyjaśnia Seery - „Wyrażając swoje myśli i uczucia komuś z rodziny, przyjaciołom albo terapeucie lub doradcy jest dobrym pomysłem. Jednakże nie oznacza złego zachowania, jeśli nie czujemy potrzeby mówienia o przeżytej tragedii.

Seery opiera swoje wnioski o analizy własnych badań prowadzonych w następstwie ataków terrorystycznych z 9/11. On i koledzy badali osoby, które nie uczestniczyły w wydarzeniach jako naoczni świadkowie ani osobiście nie stracili kogoś bliskiego w tragedii. Doświadczali tragedii poprzez media.

„Odkryliśmy, że ludzie, którzy nie opowiadali o tragedii lub w małym stopniu o niej wspominali w ciągu dwóch lat lepiej funkcjonowali psychicznie od tych którzy czuli potrzebę mówienia o wydarzeniach.

Z tego badania wynika jak twierdzi Seery, że nie ma jednego prawidłowego sposobu radzenia sobie z tragedią.

Ludzie zazwyczaj są odporni i mają dobre poczucie strategii radzenia sobie z tragedią i wiedzą, co dla nich samych jest dobre. Jeśli czują potrzebę rozmawiania będą rozmawiać z rodziną znajomymi, przyjaciółmi“. Jednocześnie nie zapominajmy o tych, którzy cierpienie wolą przeżywać w milczeniu. Jeśli ktoś woli milczeć dajmy mu taką możliwość.

źródło: http://www.sciencedaily.com/

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_8cqi23pdud8gvnn07m3f3c1th3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0