PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Dzieci molestowane seksualnie

Czy możemy rozpoznać, że dziecko jest molestowane?

Jeśli już uda nam się rozpoznać to jak pomóc takiemu dziecku?

Odpowiedzi niestety nie są łatwe i jednoznaczne.

Tabu

Temat w Polsce wydaje się być tym bardziej trudny, ponieważ Polacy niechętnie o tym mówią lub starają się w ogóle nie mówić. Nie chcą przyznać, że problem istnieje. Zdarza się również, że w przypadku starszych dzieci niestety wielu to właśnie je - ofiary obarcza winą za ich krzywdy.

Z badań dr Moniki Sajkowskiej i dr Grażyny Fluderskiej („Problem krzywdzenia dzieci” z 2001 roku) możemy przeczytać, że 12% mężczyzn i 16% kobiet przyznaje się do wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie. To niestety jest ponad co dziesiąty Polak.

Objawy, symptomy

Współczesna psychologia dzieli symptomy na te związane z zachowaniem się dziecka molestowanego i na objawy fizyczne.

Dziecko molestowane najczęściej bywa smutne, przygnębione lękliwe. W miejscu lub przy osobie, z rąk, której dzieje mu się krzywda zachowuje się albo nieswojo, albo po prostu wykazuje zdecydowaną niechęć. Często dzieci molestowane źle śpią i towarzyszy im moczenie nocne.
Dzieci molestowane na ogół są zastraszane, szantażowane lub obarcza się je zachowaniem napastnika. To wywołuje poczucie winy i niską samoocenę. Mogą przejawiać również nieufność do ogółu dorosłych.

Istotą i potwierdzeniem wykorzystywania seksualnego dziecka może być nadmierne i niedostosowane do wieku zainteresowanie seksem.
Dziecko molestowane często w swoich zabawach ukazuje znajomość seksu. Układa lalki misie w sposób pokazujący stosunek płciowy. Zdarza się, że zaczyna bawić się w ten sposób zamiast lalkami to z innymi dziećmi.

Objawy fizyczne

Do tej grupy możemy zaliczyć ciążę jako pewny dowód na zaistnienie zdarzenia seksualnego. Oprócz ciąży możemy zaliczyć do objawów fizycznych chorobę weneryczną, plemniki w pochwie lub odbycie dziecka, krwawienia z dróg rodnych, mogą to być również otarcia i zaczerwienienia w okolicach odbytu i dróg rodnych.
Badania lekarskie, które mogłyby potwierdzić wykorzystywanie seksualne nie zawsze a raczej bardzo rzadko mogą wykazać molestowanie. Badania z 2005 roku naukowców amerykańskich („Diagnoza medyczna w przypadkach podejrzenia wykorzystywania seksualnego dzieci” A. Heger, L. Ticson, O. Velasquez, R. Bernier) pokazują, że tylko 4% molestowanych dzieci odbiega od normy lekarskiej. W swoich badaniach naukowcy informują, że dzieci, które relacjonowały gwałty z penetracją pochwy o odbytu to jedynie 5,5% dzieci odbiegało od normy lekarskiej.

Najważniejszym więc jak podkreślają naukowcy czynnikiem potwierdzającym, że dziecko padło ofiarą przemocy seksualnej jest sama relacja dziecka.

Relacja dziecka molestowanego

Jak zatem wygląda relacja dziecka molestowanego?

Czy przyjdzie samo i powie nam o zajściu czy będzie milczeć?

Nie ma reguły na to jak dziecko okazuje i przekazuje informacje o przemocy seksualnej.

Często dzieci, pomimo widocznych oznak w zachowaniu nie chcą mówić.

Dlaczego?

Przede wszystkim strach i wstyd. Strach przed reakcją, strach przed tym czy ono będzie ocenione, czy to ono źle zrobiło.

Często jednak jest to strach o najbliższych napastnik zastrasza dziecko mówiąc, że zrobi krzywdę jego najbliższym. Dziecko w obawie o mamę, tatę lub rodzeństwo boi się mówić.

Wiara

Problem molestowanych dzieci to wielki dramat nie tylko dla nich, ich rodzin i najbliższych, ale dla całego społeczeństwa. Jako dorośli powinniśmy być gotowi chronić nie tylko swoje dzieci. Każde dziecko zasługuje na uwagę i zaufanie dorosłego. Dziw bierze, kiedy słyszymy, że to nie dziecko jest ofiarą brutalnie wyrządzonej na nim krzywdy a napastnik - któremu zrujnowało dziecko życie. Nie lekceważmy jako społeczeństwo nawet najmniejszych oznak wskazujących na cierpienie dziecka.

mgr Justyna Ryszewska


Powiadom znajomego
 1. (wymagane)
 2. (prawidłowy adres email wymagany)
 3. (wymagane)
 4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

4 Komentarzy-e do “Dzieci molestowane seksualnie”

 1. 1
  aneta:

  witam byłam molestowana przez brata gdy powiedziałam o tym siostrze powiedziała zebym zapomniała o tym i nikomu nie mółwiła bo on pujdzie siedziec mam przez niego problemy emocjonalne mój zwiazek sie rozpada a mój brat mi mówi ze jak komus powiem to samo spotka moja córke co mam robic z kim rozmawiac zeby ktos mnie wysłuchał pomógł uwiezył pomózcie mi proszę

 2. 2
  Beata:

  Idź na policję, natychmiast!!!

 3. 3
  Agnieszka:

  Bezwzględnie opowiedz o tym na policji albo w prokuraturze. Czasem trzeba zapomnieć o oglądaniu się na sprawcę,choć jest to trudne, bo najczęściej są to osoby bliskie i dobrze nam znane, a rzeczą typową jest, że ofiara myśli nie o sobie tylko o tym, że sprawca pójdzie do więzienia. Doskonale rozumiem, co czujesz, bo miesiąc temu wpadłam na podejrzenie, że moje dziecko jest molestowane przez bliską osobę z rodziny, ściślej mówiąc przez mojego ojca, czyli dziadka dziecka. Daliśmy wiarę dziecku i zgłosiliśmy sprawę do prokuratury, już zostałam zaproszona na rozmowę, natomiast oczywiście - mam burzę emocji związanych z niedowierzaniem czy tym, że być może ojciec zostanie skazany. Trzymaj się.

 4. 4
  anonim:

  idz z tym ale to szybko nie zwracaj u wagi chron sie i dziecko bo ono jest teraz w niebespieczenstwie

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_hlum1lekukeptkbu2pqsi599f2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0