PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Problem pedofilii

W Polsce w niedawnym czasie szumnie chciano wprowadzić leczenie farmakologiczne pedofilów. Rząd obiecywał w tej kwestii zmiany kodeksu karnego. Szkoda, że nie orientuje się, że takie możliwości kodeks karny przewiduje już od 1970 roku (wprowadzono nowy KK i nowy KKW). W przepisach nic nie trzeba zmieniać wystarczyłoby je po prostu zacząć stosować.

Kto to jest pedofil?

Jedną z prostszych definicji pedofilii można znaleźć w encyklopedii PWN: „pedofilia - zboczenie seksualne polegające na odczuwaniu popędu płciowego do dzieci”

Termin paedophilia erotica został wprowadzony do dyskursu medycznego w 1886r. przez psychiatrę Richarda von Krafft-Ebinga w dziele Psychopathia Sexualis. Autor charakteryzował pedofilię jako zainteresowanie seksualne jedynie dziećmi w wieku przedpokwitaniowym

Kryteria DSM-IV

  • A) Pojawiające się przez przynajmniej sześć miesięcy powracające, silnie podniecające fantazje seksualne, impulsy seksualne lub zachowania związane z aktywnością seksualną z osobami, które nie wkroczyły jeszcze w okres dojrzewania (poniżej 13 roku życia).
  • B) Fantazje, impulsy lub zachowania powodujące klinicznie znaczący dyskomfort lub upośledzenie w społecznym, zawodowym lub innym obszarze funkcjonowania.
  • C) Osoba ma przynajmniej 16 lat i jest co najmniej 5 lat starsza niż osoby z kryterium A). Uwaga: nie dotyczy osób w późnym okresie dorastania będących w relacji z dwunasto- lub trzynastolatkiem.

Dr hab. Monika Płatek wyróżnia dwa rodzaje pedofilii:

  1. Pierwszy rodzaj pedofila, to człowiek, który najprościej rzecz ujmując ma wadliwie ukształtowany popęd seksualny. Podnieci się tylko dzięki dziecku i to, u którego nie wykształciły się trzeciorzędowe cechy płciowe - czyli przed okresem dojrzewania.
  2. Druga grupa to pedofile, u których popęd seksualny jest rozwinięty dobrze, natomiast ich psychika źle się ukształtowała. Nie potrafią nawiązać seksualnego kontaktu z osobami dorosłymi.

Jednak czy leczenie farmakologiczne to faktyczny i skuteczny sposób na walkę z problemem pedofilii?

Jak więc właściwie powinniśmy podejść do problemu pedofilii?

Pedofile, to fakt, stanowią zagrożenie dla najmłodszej i najbardziej bezbronnej części każdego społeczeństwa - dzieci. Bez wątpienia jednak pedofile to osoby wymagające opieki.

Jak możemy chronić społeczeństwo przed pedofilią - czyli jak leczyć pedofila?

Jak wcześniej wspomniałam można wyróżnić dwa rodzaje skłonności pedofilskich. Nie można tego lekceważyć, ponieważ leczenie każdej z tej grupy powinno przebiegać inaczej.

Społeczeństwo powinno mieć z pewnością większy dostęp do wiedzy na ten temat. Dziś często reaguje z obrzydzeniem i nienawiścią. Z jednej strony nie można się dziwić krzywdzeni są najmłodsi i najbardziej bezbronni. Jednak państwo zamiast przekomarzać się, co do karania powinno zastanowić się jak uchronić społeczeństwo przed pedofilią.

Farmakologiczne leczenie w przypadku każdego pedofila to najłatwiejsza i chyba najtańsza metoda. Jednak w stosunku do drugiej grupy pedofilii wyróżnionej przez dr Monika Płatek to jednak krzywdząca metoda. Osoby z tej grupy często mają problemy niezwiązane z samym popędem a z psychiką.


Polskie społeczeństwo do wychowania seksualnego podchodzi jak do zła samego w sobie. Szkoła uważa, że to rodzice a rodzice wstydzą się mówić o seksie i płciowości ze swoimi dziećmi.

Najbardziej chyba mylny pogląd, który krąży i blokuje rozwój systemu nauki o wychowaniu seksualnym to pogląd mówiący o tym, że im więcej powiemy dzieciom o seksie tym bardziej ich do niego skłoni.

W dobie dzisiejszych czasów i rozwoju mediów to zwykły mit. Dziecko ma dostęp do internetu filmów, zdjęć związanych z seksem, erotyką. Państwo powinno uświadomić w porę młodego człowieka o wiedzę z zakresu seksu. Niech młodzież od kompetentnej osoby dowie się, że należy się zabezpieczać przez chorobami wenerycznymi i niechcianymi ciążami. Nie możemy skazywać młodzież na brak wiedzy z powodów różnych przekonań religijnych. Te powinny być głoszone w odpowiednich placówkach religijnych.

Szkoła państwowa jako organ świecki w swoim obowiązku powinna mieć wychowanie seksualne.

Musimy nauczyć mówić się o seksie, nauczyć się różnicy płci i kontaktować się z przeciwną.

Społeczeństwo musi zrozumieć seksualność.

Wiedza najnowsza z tego obszaru musi być promowana a społeczeństwo ciągle uświadamiane. Nie może wpadać w odrazę, panikę i strach przed chociażby homoseksualizmem.

Akceptacja seksualności swojej i osób z naszego otoczenia może zmniejszyć drugą grupę podoili, która często ma problem z kontaktowaniem się płciowym z kimś w swojej grupie wiekowej i przeciwnej płci.

Tłumienie swojej seksualności może prowadzić do różnych zaburzeń.

Pedofilia to trudny temat, dlatego ważna jest ciągła rozmowa uświadamianie społeczeństwa. Nie można poprzestać tylko na obietnicy farmakologicznego leczenia nazywając je do tego błędnie kastracją.

mgr Justyna Ryszewska


Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_hd2j581au54vn3qh7fij3c49r4, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0