PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Dlaczego raz utożsamiamy się z bohaterem a innym razem nie potrafimy?

Podczas czytania powieści, kiedy autor opisuje bohatera myjącego naczynia lub gotującego obiad będziemy często wykorzystywać obraz tego bohatera do wykonywania tych czynności. Dlaczego widzimy sceny inaczej - kiedy działamy z zewnętrznej perspektywy a inaczej kiedy wyobraźnią bohatera?

Psycholog Tad. T. Brunye wraz z zespołem badał jak zaimki mogą wpływać na sposób wyobrażania sobie opisywanych wydarzeń.

Eksperyment polegał na tym, że wolontariusze czytali zadania opisujące codzienne zadania. Oświadczenia zostały wyrażone w pierwszej („Jestem….”), drugiej („Jesteś….”) lub trzeciej osobie („On jest….”). Następnie wolontariusze patrząc na zdjęcie porównywali obraz do tego, co przeczytali. Zdjęcia przedstawiane były w dwóch perspektywach: wewnętrznej (tj. jak gdyby wolontariusz sam wykonywał daną czynność) i zewnętrznej (tj. jak gdyby wolontariusz obserwował czytane wydarzenie).

Wyniki badań wykazują, że używamy różnych perspektyw, zależnie od zaimka, który jest wykorzystany w tekście.
(czytaj dalej »)


Kiedy ochotnicy odczytywali oświadczenia w formie „jesteś…” wybierali obraz przedstawiający perspektywę, którą oni sami by widzieli. Jednak, jeśli czytano oświadczenie w innej osobie (np. „On jest…”) wtedy wolontariusze wybierali obraz widziany z perspektywy zewnętrznej, czyli jakby byli obserwatorami. Interesującym wnioskiem okazał się, że tylko, kiedy tekst był w całości napisany w pierwszej osobie wolontariusze utożsamiali się z nim i wybierali perspektywę wewnętrzną.

Naukowcy zaznaczają, że wyniki tych badań dostarczają dowodów na to, że tylko oświadczenia czytane przez nas w pierwszej osobie mają wpływ na nasze postrzeganie i utożsamienie się z przeczytaną informacją.

źródło: http://www.sciencedaily.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_3l1rhisrjmh7abnh8a8nk1oc90, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0