PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Istota asertywności

Każdy z nas kiedyś musiał poradzić sobie z jakimś problemem. Dwie główne, instynktowne reakcje na pojawienie się problemu to ucieczka (bierność) i walka (agresja). Jednak człowiek rozwinął trzeci typ zachowania, bardziej dostosowany do rozwiązywania kłopotów. Zachowanie to polega na wykorzystaniu umiejętności myślowych i werbalnych.

Czyli:

 • umiejętność dyskutowania,
 • umiejętność argumentowania,
 • umiejętność negocjowania.

Asertywność jest to zachowanie pozwalające nam konkretnie i zdecydowanie komunikować nasze potrzeby, chęci, uczucia innym ludziom bez naruszania ich praw. Jest to alternatywa zachowań: biernego, agresywnego i manipulatorskiego. Najskuteczniejszym sposobem uczenia się nowych umiejętności lub zachowań jest wyciszenie i odprężenie podczas ćwiczenia nowego zachowania.

Musimy zastanowić się, czy potrafimy:

 • wyrażać pozytywne uczucia,
 • wyrażać negatywne uczucia,
 • odmawiać prośbom i zaproszeniom,
 • wyrażać własne zdanie,
 • wyrażać uzasadnioną złość.

Większość ludzi nieasertywnych stale stwarza sobie sytuacje, w których ponoszą porażki. Mają oni niemożliwe do spełnienia oczekiwania wobec swojego czasu i energii.
Być asertywnym to nie tylko radzić sobie z sytuacjami negatywnymi i problemowymi. To także podejmowanie pozytywnych i konstruktywnych kroków z wyprzedzeniem. Obejmuje ono inicjowanie i kultywowanie takiego rodzaju sposobów życia i reakcji międzyludzkich, jakich dla siebie chcemy.
Człowiek asertywny nie będzie siedział bezczynnie, licząc na los szczęścia. Aktywnie szuka tego, czego chce. Człowiek asertywny mówi rzeczowo, inicjuje i podtrzymuje rozmowę, z łatwością ujawnia swoje myśli i uczucia. Ludzie asertywni szanują zachowania asertywne, gdy się z nimi stykają i są gotowi negocjować.

Prawa asertywności:

 1. Prawo domagania się tego, czego chcemy.
 2. Prawo do własnego zdania, uczuć, emocji.
 3. Prawo do wypowiadania opinii.
 4. Prawo do podejmowania własnych decyzji.
 5. Prawo do dokonywania wyboru.
 6. Prawo do wiedzy i niewiedzy.
 7. Prawo do popełniania błędów.
 8. Prawo do odnoszenia sukcesów.
 9. Prawo do zmiany zdania.
 10. Prawo do prywatności.

Człowiek asertywny nie zajmuje się jedynie swoimi prawami, ale zawsze wspiera i wspomaga asertywność u innych ludzi. Są to zazwyczaj ludzie pewni siebie, odprężeni, szczęśliwi, są sobą.
Ludzie asertywni są świadomi swych mocnych stron i swych słabości. Nie obawiają się podejmowania ryzyka. Błędy postrzegają pozytywnie jako okazję do nauki.
Bycie asertywnym oznacza akceptowanie tego, że nie każdy wobec nas będzie miły i troskliwy. Zachowanie asertywne częściej prowadzi do kompromisu i negocjacji niż jednoznacznego zwycięstwa którejś strony, dlatego też warto być asertywnym.


Powiadom znajomego
 1. (wymagane)
 2. (prawidłowy adres email wymagany)
 3. (wymagane)
 4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_vbn4e52hk8k75h3b1r8q74k882, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0