PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Palisz i jesteś w ciąży? Rzuć palenie najpóźniej w 15. tygodniu ciąży!

U przyszłych mam, które przestaną palić przed 15. tygodniem ciąży, ryzyko porodu przedwczesnego i urodzenia zbyt małego dziecka spada do poziomu typowego dla niepalących.

Kobiety, które palą po 15. tygodniu ciąży - w porównaniu z przyszłymi mamami, które rzuciły palenie - są trzykrotnie bardziej narażone na przedwczesny poród i mają dwa razy wyższe ryzyko urodzenia dzieci o niskiej wadze ciała. Doktor Lesley McCowan z University of Auckland, główny autor pracy, podkreśla że bardzo ważne jest uświadamianie ciężarnych, że rzucenie palenia na początku ciąży korzystnie wpływa na zdrowie mamy i dziecka.

Od wielu lat wiadomo, że palenie podczas ciąży zwiększa ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego, urodzenia dziecka o niskiej masie ciała, a nawet martwego. Naukowcy z Australii postanowili sprawdzić, czy rozstanie z nałogiem we wczesnej ciąży zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego i urodzenia dziecka o niskiej masie ciała. (czytaj dalej »)


Autorzy analizowali historię medyczną 2500 ciężarnych pań. Kobiety podzielono na trzy grupy: niepalące, mamy, które rzuciły palenie przed 15. tygodniem ciąży, i palaczki.

Okazało się, że nie ma różnicy w częstości przedwczesnych porodów i narodzin zbyt małych dzieci pomiędzy grupą pań niepalących i tych, które rzuciły palenie na początku ciąży. Palaczki zdecydowanie częściej od pozostałych grup rodziły zbyt wcześnie, a ich dzieci miały niską masę urodzeniową. Ponadto naukowcy stwierdzili, że rozstanie z nałogiem nie powodowało u przyszłych mam stresu.

Podsumowując wyniki swojej pracy autorzy radzą wszystkim przyszłym mamom: “Jeśli nie rzuciłyście palenia przed ciążą, zróbcie to jak najwcześniej możliwe”.

źródło: http://group.bmj.com/journals/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_9iknqgfqgo0u2339hqdjl83s26, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0