PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Od czego zależy wrażliwość dziecka na bierne palenie?

- Od genów.

Niewielkie różnice genetyczne wpływają nie tylko na czynność płuc u dzieci i młodzieży, ale też na ich podatność na działanie dymu papierosowego, nawet w życiu płodowym - wykazali naukowcy.

“Wiele czynników może mieć wpływ na rozwój i czynność płuc - m.in. warianty genów oraz czynniki środowiskowe, jak dym papierosowy czy zanieczyszczenia powietrza” - mówi główna autorka badań Carrie Breton z University of Southern California.

Breton i jej współpracownicy zaobserwowali, że czynność płuc oraz ich odporność na bierne palenie zależy od wariantami genów, które kodują enzymy broniące organizm przed wpływem wolnych rodników. Chodzi o enzymy z grupy s-transferaz glutationu (GST). Wolne rodniki są ubocznymi produktami przemiany materii, ale mogą się dostawać do organizmu ze środowiska, np. z dymem papierosowym. Mają działanie rakotwórcze i przyspieszające starzenie.

Naukowcy analizowali, zbierane przez osiem lat, dane na temat czynności płuc ponad 2.100 dzieci w wieku 9-10 lat. Wykonano też badania genetyczne na obecność różnych wariantów genów GST.

Okazało się, że warianty trzech genów GST miały związek z czynnością płuc oraz ich wrażliwością na bierne palenie. (czytaj dalej »)


Na przykład, jeden z wariantów genu GSTM2 miał związek ze słabszą czynnością płuc oraz większą ich podatnością na uszkodzenia wywołane działaniem dymu papierosowego w życiu płodowym. Zależność tę obserwowano zwłaszcza u dzieci matek, które paliły w ciąży. Funkcja płuc była najsłabsza u dzieci, które posiadały dwie kopie tego wariantu.

Zdaniem naukowców, badania te wskazują, że niektóre warianty genów GST mogą osłabiać zdolności płuc do obrony przed wolnymi rodnikami i szkodami przez nie wywołanymi. W ten sposób geny te przyczyniają się do rozwoju procesów zapalnych, nadreaktywności i obkurczania się oskrzeli oraz wystąpienia objawów przypominających astmę.

W przyszłości naukowcy planują sprawdzić w jaki sposób geny te współdziałają ze sobą w trakcie rozwoju płuc płodu. Liczą też, że uda im się lepiej wyjaśnić związek miedzy wariantami tych genów i paleniem w ciąży a zaburzeniami w rozwoju układu oddechowego dziecka.

źródło: http://ajrccm.atsjournals.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_0qn89ocjrod6vq26ulkb4s00b2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0