PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Moja przyjaciółka Ana

Nazywa się Ana, Mia. To imię przyjaciółki, która przynosi zniszczenie a często nawet i śmierć.

Kim są te groźne przyjaciółki? To anoreksja i bulimia - zaburzenia odżywiania prowadzące nawet do  śmierci.

W Internecie można znaleźć setki stron poświęconych Anie lub Mii. Zlikwiduje się jedną na jej miejscu pojawiają się następne. Rodzice muszą zdać sobie sprawę, jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwo przyjaźń z Aną i zrobić wszystko, by ustrzec swoje dziecko przed degradacją swojego dziecka.

Walka z samymi stronami, które wręcz gloryfikują anoreksję i bulimię jest często niemożliwa. W ostatnich latach liczba stron o tej tematyce wzrosła o prawie 500%.

Na czym polega siła tych potarli? Młode dziewczęta z różnych dla siebie przyczyn zaczynają się głodzić lub objadać a później zwracaj to, co zjadły. Internet daje możliwość w kilka chwil znalezienie podobnych do sobie. Dziewczęta najczęściej w wieku 12 - 16 lat szukają porad, ale również słów wsparcia i mobilizacji, aby przetrwać w swoich głodówkach.

Młode dziewczęta szukają w sieci innych, którzy utwierdzą je w przekonaniu, że to, co robią jest słuszne. Człowiek szczególnie w wieku dojrzewania potrzebuje silnego poparcia innych. Musi wiedzieć, że nie jest osamotniony w swoich działaniach i są tacy, którzy myślą podobnie. Kiedy już znajdzie się grono ludzi, w tym przypadku dziewcząt, które są podobne do nas zaczyna się identyfikacja z grupą. Wiele z tych stron działa na zasadzie pamiętników, blogów. Młoda osoba z łatwością może identyfikować się z osobą, która opisuje przeżycia tak bliskie naszemu dziecku. Opisy jak ktoś poradził sobie z głodem, jak przetrwał najtrudniejsze chwile mobilizują młodego człowieka i pomagają mu przetrzymać trudne dla niego momenty. Niestety również na wielu z tych stron pojawiają się konkretne porady dla anorektyczki.

Kiedy rozpoczyna się leczenie chorych na bulimię i anoreksję strony bardzo utrudniają drogę do wyzdrowienia. Jeśli dziewczyna jest hospitalizowania dużo łatwiej jest ją odciąć od Internetu, jednak kiedy leczenie odbywa się ambulatoryjnie bardzo ważne jest wsparcie rodziny i ciągła uwaga aby dziecko nie korzystało z tego typy stron.

Internet dziś to często wielkie zagrożenie, z czego wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy. Nie musimy jednak od razu zakazać korzystania z niego. Uświadommy sobie tylko, że jako rodzić odpowiadamy za nasze dziecko i za to, kim się staje. Wiele nastolatek zaczyna cierpieć na zaburzenia odżywiania, ponieważ albo nie potrafi odnaleźć się w roli kobiecości i zmiany budowy swojego ciała, albo problemy rodzinne i psychologiczne sprawiają, że często poprzez odżywianie dziecko czuje, że ma kontrolę nad swoim życiem.


Źródła problemu powinniśmy również poszukać w dzisiejszym kulcie ciała. Młode dziewczyny zaczynają budować swoją tożsamość w oparciu o niewłaściwe wzorce. Wszechobecna celebracja szczupłą sylwetką, ciągłe dyskusje o dietach i liczeniu kalorii w mediach budują nieodpowiednie poczucie tożsamości i korelacji ciała z umysłem młodych dziewcząt.

Rodzice powinni wzmóc czujność zwłaszcza wtedy, gdy zauważą jakąś zmianę w zachowaniu nastolatek lub w ich nawykach żywieniowych.

Rozmowa i budowanie poczucia własnej wartości to dziś główne zadania wychowania. Rodzice i szkoła powinny współpracować i stworzyć odpowiednie warunki dla każdego ucznia, aby ten poczuł się wartościowym Kimś.

mgr Justyna Ryszewska


Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_iss5ej8v4fra9lik8bl6civnu3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0