PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Picie alkoholu w ciąży

Najnowsze zalecenia brytyjskiego rządu sugerują, że kobiety kobiety powinny unikać alkoholu nie tylko wtedy, kiedy są już w ciąży, ale także jeśli starają się o dziecko.

Opublikowane niedawno wytyczne zastąpiły wcześniejsze zalecenia, według których kobieta ciężarna nie powinna pić więcej niż dwie jednostki alkoholu raz lub dwa razy w tygodniu. Resort zdrowia zdecydował się na zmianę wytycznych, choć przyznaje, że nie ma “pewnych” naukowych dowodów na to, że niewielkie ilości alkoholu w ciąży mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

W opinii National Childbirth Trust (NCT), nie było też jednak wystarczająco dużo argumentów za tym, by wycofać poprzednie zalecenia.

“Oczywiście, można powiedzieć kobietom, by nie piły, jeśli chcą być bezpieczne. Ale na tej samej zasadzie, by ustrzec się przed wypadkiem samochodowym, najlepiej w ogóle nie wsiadać do samochodu!” - mówi Mary Newburn.

Ministerstwo uważa, że zmiana wytycznych była potrzebna, ponieważ zbyt wiele kobiet nie rozumiało zagrożenia, jakie stwarzają dla swego dziecka. Badania resortu wykazały, że 9% ciężarnych kobiet pije więcej alkoholu niż wcześniej zalecane ilości.

Fiona Adshead, zastępca głównego lekarza krajowego, tłumaczy, że nowe wytyczne są ostrzejsze i bardziej konsekwentne, ponieważ dotychczasowe zalecenia były różnie interpretowane. Niektórzy odczytywali je, że w ciąży można się “trochę” napić, a to “trochę” jest przez każdego rozumiane nieco inaczej.

“Nasze zalecenie jest proste: nie pij alkoholu, gdy jesteś w ciąży i gdy starasz się o dziecko. Obecne wytyczne są jasne i podkreślają, że lepiej w ogóle nie pić alkoholu w ciąży” - podkreśla dr Adshead.

Ministerstwo zdrowia tłumaczy, że wytyczne nie wynikają z twardych faktów naukowych, ale były potrzebne, aby kobiety nie bagatelizowały zagrożenia, jakie stwarzają dla swoich dzieci. (czytaj dalej »)

“To bardzo ważne, by zwrócić kobietom będącym w ciąży i starającym się o dziecko uwagę na potencjalne zagrożenia, związane z nadmiernym spożywaniem alkoholu w ciąży” - wyjaśnia dr Sheila Shribman, Narodowy Dyrektor Kliniczny ds. Służb Położniczych oraz Opieki Nad Dziećmi i Młodzieżą.

“Choć nadal nie istnieje naukowa pewność co do wpływu nadmiaru alkoholu w ciąży na nienarodzone dzieci, to uważamy, że nadszedł czas, by wprowadzić jasne, spójne stanowisko w skali całego kraju. Nowe zalecenia zostały zatwierdzone przez czterech głównych lekarzy krajowych w Wielkiej Brytanii” - tłumaczy dalej dr Shribman.

Mary Newburn zastanawia się jednak, czy dowody są na tyle silne, by móc powiedzieć kobietom w ciąży, żeby nie piły w ogóle. - Jak dotąd nie spotkałam się z takimi dowodami. Kobiety ciężarne potrzebują więcej dowodów naukowych, a mniej zaleceń.

Narodowa Organizacja ds. Alkoholowego Zespołu Płodowego ocenia, że ponad 1% dzieci rodzących się w Wielkiej Brytanii (co daje 7,5 tysiąca dzieci rocznie) ma zaburzenia natury fizycznej i psychicznej, związane z alkoholowym zespołem płodowym.

Ministerstwo zdrowia przekonuje, że kobiety, które są już w ciąży i przestrzegają zaleceń, “nie narażają siebie, ani swoich dzieci na ryzyko”.

“To, czy kobieta w ciąży może bezpiecznie pić alkohol, budzi spore kontrowersje. Nie udowodniono, że istnieje bezpieczna ilość alkoholu, którą można pić podczas ciąży, ponieważ każda ilość przenika przez łożysko do dziecka” - przekonuje Jane Brewin, szefowa “Tommy’s” - organizacji charytatywnej zbierającej fundusze na ratowanie życia dzieci - “Chociaż uważa się, że jedna do dwóch jednostek alkoholu raz czy dwa razy w tygodniu jest poziomem bezpiecznym, według Tommy’s zero alkoholu równa się zero ryzyka” - tłumaczy Brewin, dodając, że alkohol powoduje więcej uszkodzeń rozwijającego się płodu niż jakakolwiek inna substancja - nawet marihuana, heroina czy kokaina.

Wiele innych państw - w tym Francja, Stany Zjednoczone, Australia czy Nowa Zelandia - również zaleca abstynencję w czasie ciąży. Francja wprowadziła to zalecenie w ubiegłym roku, powołując się na badania, w których wykazano związek między umiarkowanym piciem w ciąży i trwałym uszkodzeniem mózgu u dzieci.

Obowiązujące w Wielkiej Brytanii wytyczne nie były zmieniane od około dziesięciu lat. Wcześniej mówiono ciężarnym kobietom, że bezpiecznie jest spożywać do ośmiu jednostek alkoholu tygodniowo.

http://www.guardian.co.uk/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_nsddpash1q5h7hbfg3hpna1mn6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0