PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Schizofrenicy mają podwyższone ryzyko cukrzycy

Chorzy na schizofrenię są bardziej narażeni na cukrzycę typu 2, zaburzenie metabolizmu glukozy związane głównie z przejadaniem się i brakiem ruchu.

Schizofrenia jest poważnym schorzeniem psychicznym, które objawia się problemami z pamięcią i koncentracją uwagi, chaotycznym myśleniem i zachowaniem oraz tzw. zaburzeniami psychotycznymi, jak halucynacje i omamy.

Schorzenie dotyka ludzi młodych - przeważnie między 15 a 35 rokiem życia. Objawia się głównie zaburzeniami w pracy mózgu i mało kto zdaje sobie sprawę, że osoby z tym schorzeniem mają również inne problemy zdrowotne - zaburzenia metabolizmu. Badacze od dawna podejrzewali, że schizofrenia może mieć związek z wyższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Rozpoznanie tych pacjentów przed rozpoczęciem leczenia schizofrenii jest bardzo ważne, gdyż wiadomo, że niektóre ze skutecznych leków na przeciwpsychotycznych powodują również szybkie przybieranie na wadze, co jest czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2.

Naukowcy z Collegium Medycznego Stanu Georgia razem z kolegami z Uniwersytetu w Barcelonie oraz Uniwersytetu Stanu Maryland przebadali 50 osób z nowo zdiagnozowaną schizofrenią lub pokrewną chorobą, której towarzyszą zaburzenia psychotyczne. Żadnej z nich nie rozpoczął jeszcze leczenia. Dla porównania sprawdzili też podobną liczebnie grupę osób bez schizofrenii.

Wszystkim podano na czczo glukozę i po dwóch godzinach zmierzono poziom tego cukru we krwi (tzw. dwugodzinny test obciążenia glukozą). W analizie uwzględniono różne czynniki ryzyka cukrzycy.

Okazało się, że 16% chorych na schizofrenię miało bądź cukrzycę, bądź prowadzące do niej zaburzenia metabolizmu glukozy. Natomiast, w grupie kontrolnej nikt nie miał objawów cukrzycy.

“Nasze wyniki sugerują, że na rozwój obydwu tych schorzeń mogą wpływać jakieś wspólne czynniki środowiska lub czynniki genetyczne” - twierdzi prowadzący badania dr Brian Kirkpatrick.

Z wcześniejszych badań wynika na przykład, że pewne czynniki oddziałujące na płód w łonie matki, jak niedożywienie, zwiększają ryzyko zarówno schizofrenii, jak i cukrzycy u potomstwa.

Autorzy pracy liczą, że zrozumienie związku między schizofrenią a cukrzycą pomoże w opracowaniu nowych metod leczenia schizofrenii.

żródło: http://www.eurekalert.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Jeden komentarz do “Schizofrenicy mają podwyższone ryzyko cukrzycy”

  1. 1
    alex:

    Wy tylko pieprzycie co to za choroba a w ogóle nic nie wiecie nic jedno tylko jest prawdą ona jest podstępna i zabija walcze sama z nią od 10lat newet specjalnie po mnie tego nie widać ale może zamiast tylko psychotropow jakaś inna pomoc ludziom bo zauważyłam że jesteśmy obcy!!!

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_qrje3a693f29ug37mm25p6ul86, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0