PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Nowe metody pozyskiwania odcisków palców

Silnie fluorescencyjny polimerowy film, w kontakcie z pozostałościami po odcisku palca (trójglicerydy, estry woskowe oraz skwalen - składniki ludzkiego łoju) ulega morfologicznej transformacji, dzięki czemu w miejscach odciśniętego palca uwidacznia się świecący wzór odpowiadający liniom papilarnym odcisku.

Niewidoczne odciski palców pozostawione na miejscu przestępstwa stanowią jeden z ważniejszych dowodów wykorzystywanych w kryminalistyce. Dlatego ciągle udoskonala się metody lepszego pozyskania odcisków z miejsc zbrodni. (czytaj dalej »)


Naukowcy z koreańskiego Kyungpook National University opracowali nową metodę wizualizacji niewidocznych odcisków palców za pomocą polimerowego filmu utworzonego z PTMSDPA.

Film, czyli cienka warstwa polimeru o grubości zaledwie 30 mikrometrów, jest wytwarzany za pomocą techniki określanej jako “spin-coating”, polegającej na formowaniu go na szybko wirującej powierzchni.

Tak przygotowany materiał, mając kontakt z odciskiem palca (a raczej chemicznymi jego pozostałościami) ulega morfologicznej transformacji, tworząc niejednorodności, które są odbiciem linii papilarnych palca. Modyfikacja powierzchni polimeru wpływa na sposób świecenia fluorescencyjnego polimeru, które można obserwować po wzbudzeniu materiału światłem.

Analizując zmiany powierzchni polimeru za pomocą specjalnej kamery fluorescencyjnej, po około 30 minutach ujawnia się wzór odcisków palca.

Co więcej, materiał ten jest wielokrotnego użytku - wystarczy dziesięcio sekundowa kąpiel polimerowego filmu w odpowiednim odczynniku, by z powierzchni zmył się świecący odcisk, a polimer mógł być ponownie użyty do badań kryminalistycznych.

źródło: http://www.rsc.org/Publishing/Journals/CC/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_b6v9dstjgngch37usi9u958a50, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0