PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Stres w ciąży grozi astmą u dziecka

Stres w ciąży zwiększa ryzyko astmy u potomstwa - tak wynika z brytyjskich badań, które objęły ok. 6000 rodzin.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu. Obliczyli oni, że ciężarne kobiety narażone na stres o 60% częściej miały dzieci chorujące na astmę w porównaniu z kobietami mniej zestresowanymi w ciąży.

Jak tłumaczy biorący udział w badaniach prof. John Henderson, naturalna reakcja na stres, której towarzyszy produkcja różnych hormonów stresu w organizmie, prawdopodobnie wpływa na rozwój płodu i jego układu odporności, co w przyszłości może się objawiać skłonnością do alergii i astmy. (czytaj dalej »)

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dolnych dróg oddechowych, która w większości przypadków ma podłoże alergiczne. Oskrzela astmatyków reagują zbyt silnie na czynniki drażniące, np. alergeny (najczęściej roztocza z kurzu, pyłki kwiatowe, zarodniki grzybów pleśniowych); infekcję wirusową, leki czy stres. Powoduje to ataki duszności i kaszlu oraz świszczący oddech.

Brytyjskie badania nad astmą i stresem w ciąży były częścią szeroko zakrojonego projektu pod nazwą “Children of the 90s” (”Dzieci lat 90.”) prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Łącznie jest nim objętych 14000 dzieci, które są regularnie poddawane testom i badaniom, by sprawdzić wpływ różnych elementów stylu życia na ich wzrost, inteligencję i zdrowie.

Wśród najważniejszych dotychczasowych odkryć projektu znalazły się m.in. obserwacja, że dzieci leworęczne radzą sobie gorzej w testach niż praworęczni rówieśnicy oraz że dzieci kobiet, które w ciąży jadły tłuste ryby morskie mają lepszy wzrok.

źródło: http://www.thepsychologist.org.uk/blog/11/categories.cfm?catid=48&flcache=2972512&entercat=y
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_cqhsqp06hpt69t8hodid55rtf1, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0