PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Mocz pomoże ocenić czy palacz jest narażony na raka

Ocena stężenia rakotwórczych związków z dymu papierosowego w moczu może pomóc oceniać ryzyko zachorowania na raka płuc.

“Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko raka płuc, ale faktem jest, że ryzyko to nie jest takie samo u wszystkich palaczy” - wyjaśnia prowadzący badania dr Jian-Min Yuan w University of Minnesota.

Dr Yuan ze swoimi kolegami sprawdzali, czy obecność w moczu osób palących rakotwórczego związku z dymu papierosowego, nazywanego w skrócie NNAL, może pomóc przewidywać ryzyko zachorowania na raka płuc. Badania na zwierzętach laboratoryjnych wykazały, że NNAL pobudza rozwój tego nowotworu, ale jego rola u ludzi nie została dokładnie zbadana.

Naukowcy objęli badaniami 18.244 mężczyzn z Szanghaju oraz 63.257 mężczyzn i kobiet z Singapuru. W trakcie wywiadów medycznych zebrano dane na temat ilości wypalanych papierosów, diety oraz innych elementów stylu życia pacjentów. Od ponad 50. tys. badanych pobrano próbki krwi oraz moczu do testów.

Aby ocenić wpływ NNAL na ryzyko raka płuc, naukowcy skoncentrowali się na 246 palaczach, którzy w ciągu 10 kolejnych lat zachorowali na ten nowotwór. Dla porównania wybrano 245 palaczy, u których choroba się nie rozwinęła.

(czytaj dalej »)

Okazało się, że pacjenci ze średnim poziomem NNAL w moczu byli o 43 proc. bardziej narażeni na raka płuc, w porównaniu z osobami, u których stwierdzono najniższe stężenia tego związku. Dla pacjentów z najwyższym poziomem NNAL ryzyko rosło o 100 %.

Badacze zanalizowali też próbki pod kątem obecności kotyniny (czyli metabolitu nikotyny, który pozwala ocenić kontakt z dymem papierosowym w ostatnim czasie; inaczej, odzwierciedla poziom nikotyny, jaką ostatnio przyswoił organizm danej osoby).

Obliczenia wykazały, że pacjenci z najwyższymi stężeniami metabolitu nikotyny oraz NNAL mieli aż o 850 % wyższe ryzyko raka płuc niż palacze z najniższymi stężeniami tych związków. W analizie uwzględniono takie czynniki, jak liczba wypalanych dziennie papierosów oraz długość trwania nałogu.

“Palenie prowadzi do raka płuc, ale w dymie papierosowym jest ok. 60 związków rakotwórczych, zatem im lepiej określimy, które z nich w największym stopniu przyczyniają się do tego schorzenia, tym lepiej będziemy potrafili przewidywać jego ryzyko” - tłumaczy dr Yuan.

źródło: http://www.eurekalert.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_17b6pnebna0m9ja50q3hhp0l64, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0