PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Depresja matki związana jest z zaburzeniami snu u niemowląt

Dzieci urodzone przez kobiety z depresją częściej mają poważne zaburzenia snu od 2 tygodnia do 6 miesiąca życia - wykazali naukowcy z USA.

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to jest bardzo ważne, gdyż zaburzenia snu w dzieciństwie są związane z wyższym ryzykiem wczesnego wystąpienia objawów depresji u dziecka.

Wcześniejsze badania wskazywały, że matki chore na depresję mają podwyższony poziom hormonu stresu - kortyzolu w czasie ciąży i porodu. Wiadomo zarazem, że hormon ten może zakłócać sen dzieci.

Aby sprawdzić, czy rzeczywiście tak się dzieje, naukowcy z Centrum Depresji na Uniwersytecie Stanu Michigan przebadali 18 zdrowych, urodzonych o czasie dzieci (9 chłopców i 9 dziewczynek). Matki 11 dzieci cierpiały na depresję - w przeszłości lub aktualnie. Pozostała siódemka miała mamy, u których nigdy nie występowały objawy tej choroby i które nie były nią rodzinnie obciążone. 5 kobiet przeszło epizod poważnej depresji (tzw. dużej depresji) na początku badań. Przebieg snu dzieci i matek był oceniany na podstawie zapisów aktygrafu - urządzenia, które rejestruje aktywność ruchową. Mamy poproszono też o codzienne robienie notatek na ten temat.

(czytaj dalej  »)

Okazało się, że dzieci urodzone przez kobiety, u których zdiagnozowano poważną depresję, tzw. dużą depresję, albo depresję poporodową, miały poważne zaburzenia snu, w porównaniu z dziećmi z drugiej grupy - na przykład dłużej zasypiały (średnio o godzinę), a ich sen nocny był o ok. 97 minut krótszy.

Prowadząca badania dr Roseanne Armitage, uspokaja jednak, że choć depresja matki ma negatywny wpływ na sen dziecka, zaburzenia te są odwracalne. Jej zdaniem, możliwe jest opracowanie metod regulujących sen i rytmy okołodobowe u dzieci szczególnie narażone na ich zaburzenia.

Na razie badacze nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, czy to zmiany w poziomie matczynych hormonów stresu powodują zaburzenia snu u dziecka. Ich zdaniem, rolę mogą tu ogrywać zarówno czynniki hormonalne, jak i genetyczne.
“Ale niezależnie od przyczyny, na zaburzenia te możemy mieć wpływ, gdyż mózg dzieci jest bardzo plastyczny i podatny na różne oddziaływania” - podkreśla dr Armitage.

Jak wynika z wcześniejszych badań, nieleczone zaburzenia snu u dzieci mogą przybrać postać przewlekłą, co negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i jakość życia, zarówno dziecka, jak i matki. Problemy zdrowotne kobiet podatnych na depresję i stany lękowe mogą bowiem ulegać zaostrzeniu w przypadku niedoborów snu.

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_as1k08neug85ig5jngnc07nbr7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0