PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Dlaczego mamy trudności ze zrozumieniem mowy?

Osoby starsze mogą mieć problemy ze zrozumieniem tego, co mówią do nich inni ponieważ mają związane z wiekiem zmiany w strukturach mózgu odpowiedzialnych za rozpoznawanie mowy.
Pomimo że częściowa utrata słuchu jest naturalna konsekwencją starzenia się, wiele osób skarży się na trudności ze zrozumieniem tego, co mówią inni, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach. W swojej najnowszej pracy naukowcy z Medical University of South Carolina dowiedli, że zaburzenia w rozumieniu mowy są niezależne od utraty słuchu.

W celu zbadania przyczyn trudności ze zrozumieniem mowy grupa naukowców badała mózgi 18 młodych dorosłych (od 19 do 39 lat) i 18 starszych osób dorosłych (w wieku od 61 do 79 lat) podczas gdy uczestnicy badania próbowali rozpoznać słowa demonstrowane im w różnych warunkach. Kiedy warunki były trudniejsze (odtwarzanym słowom towarzyszył szum lub hałas) osoby starsze miały większe problemy z rozpoznaniem prezentowanych im słów, niż osoby młode. (czytaj dalej »)

Naukowcy odkryli, że zmianom możliwości rozpoznawania słów towarzyszą zmiany w części mózgu o nazwie kora słuchowa. Osoby starsze, które miały największe trudności z wykonaniem zadania miały mniejszą objętość tkanki nerwowej w obrębie zaangażowanej za rozpoznawanie mowy części kory słuchowej. Autorzy pracy zaobserwowali podobną zależność pomiędzy zdolnością do rozpoznawania słów i objętością kory słuchowej mózgu również u młodych osób dorosłych.

Zdaniem badaczy możliwe, że osoby dorosłe, u których obserwuje się zmiany w obrębie kory słuchowej mózgu mogą być bardziej narażone na problemy z rozpoznawaniem mowy w późniejszym okresie życia.

źródło: http://www.jneurosci.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_otebt20jl2l6e5svkpkjarj120, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0