PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Znając jeden język obcy, łatwiej nauczysz się drugiego

Ludzie, którzy znają jeden język obcy, dużo łatwiej uczą się drugiego, nawet jeśli jest on zupełnie inny.

“Często uważa się, że ludzie, którzy znają kilka języków, mają po prostu większe zdolności do ich uczenia się. Okazuje się jednak, że samo doświadczenie posługiwania się językiem obcym może wspomóc naukę kolejnego języka” - wyjaśnia prof. Viorica Marian z Northwestern University.

Naukowcy badali ochotników, którzy wyrośli w dwujęzycznych rodzinach. Jedna grupa od dzieciństwa posługiwała się angielskim i chińskim, druga - angielskim i hiszpańskim. Trzecią grupę stanowiły osoby jednojęzyczne.

Ochotników poproszono o nauczenie się słów ze sztucznie stworzonego przez naukowców języka. Okazało się, że osoby dwujęzyczne miały dwukrotnie lepsze rezultaty w posługiwaniu się nowym “językiem” niż jednojęzyczne. (czytaj dalej »)


“Po przyswojeniu sobie drugiego języka, ludzie potrafią zastosować nabyte strategie uczenia się do kolejnych języków” - opisuje Viorica Marian.

Zdaniem naukowców, dwujęzyczność wpływa korzystnie nie tylko na naukę nowego języka. Może również pozytywnie oddziaływać na posługiwanie się mową ojczystą, np. na zasób rodzimego słownictwa lub inne przejawy sprawności werbalnej.

Badania dowodzą, że u osób dwujęzycznych choroba Alzheimera rozwija się statystycznie o cztery lata później niż u jednojęzycznych.

źródło: http://pbr.psychonomic-journals.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_nkmp83774lgopoljuvgoajn9q3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0