PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Depresja może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera

Osoby, które mają problemy z pamięcią i cierpią na depresję są bardziej narażone na demencję - tak wynika z najnowszych badań.

Takie wnioski wyciągnęli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego po trwających trzy lata badaniach, w których uczestniczyło 756 osób w wieku 55-91 lat z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi związanymi z zaburzeniami pamięci. Na podstawie testu mierzącego intensywność objawów depresyjnych u 208 badanych zdiagnozowano depresję. Dalsza analiza wykazała, że im silniejsze były objawy depresyjne, tym większe było ryzyko wystąpienia Alzheimera. Każdy dodatkowy punkt na teście był związany ze wzrostem ryzyka o 3 %.

“Nasze badania stanowią kolejny dowód na to, że depresja jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby Alzheimera” - mówi neurolog prof. Po H. Lu.

(czytaj dalej »)

Zdaniem badaczy osobom cierpiącym na depresję i mającym łagodne zaburzenia poznawcze lub problemy z pamięcią może pomóc lek stosowany w leczeniu otępienia - donepezil, który opóźni chorobę Alzheimera.

“Opóźnienie choroby Alzheimera nawet o dwa lata może znacznie poprawić jakość życia wielu osób” - uważa prof. Lu.

Badanych podzielono na trzy grupy. Pierwszej grupie podawano witaminę C, drugiej donepezil, a trzeciej placebo. Okazało się, że się po niespełna dwóch latach Alzheimer rozwinął się u 25 % osób przyjmujących witaminę C lub placebo, a tylko u 11 % osób przyjmujących donepezil. Lek nie miał natomiast wpływu na osoby, u których nie zdiagnozowano depresji.

źródło: http://www.neurology.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_qsfbe378kvdm2v6paub84vh737, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0