PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Pachnieć jak ojciec

Dziecko zyskuje, gdy pachnie jak ojciec
Dzieci, które wyglądają i pachną podobnie jak ich ojcowie, zyskują od nich więcej wsparcia niż dzieci, które są mniej podobne do tatusiów.

Badania prowadzone na 30 rodzinach w Senegalu dowodzą, że ojciec bardziej inwestuje w swoje dzieci, jeśli są one do niego podobne.

W celu ustalenia, które dzieci bardziej przypominają ojców - z wyglądu i zapachu - naukowcy zaangażowali ponad 100 osób z odległych wiosek, które nie znały wcześniej badanych. Próbowały one przyporządkowywać fotografie dzieci jednemu z trzech potencjalnych ojców na innych zdjęciach. Wąchały również koszulki noszone przez dzieci i przez ojców.

(czytaj dalej »)

Zdaniem badaczy, bardziej podobne dzieci otrzymywały więcej ojcowskiego wsparcia, niezależnie od ich wieku, płci czy kolejności urodzeń, a także wieku czy zamożności ojca. W innej, niepublikowanej pracy, naukowcy uzyskali podobne wyniki w kulturze zachodniej.

Jak tłumaczy jedna z autorek artykułu, antropolog Alexandra Alvergne z Instytutu Nauk Ewolucyjnych w Montpellier we Francji, bez badań DNA ojciec na dobrą sprawę nie może być pewny, że dziecko zostało spłodzone przez niego. Dlatego takie zachowanie może mieć podstawy ewolucyjne.

Inne, wieloletnie badania, prowadzone w Wielkiej Brytanii, dowodzą, że im więcej czasu ojcowie poświęcają dzieciom, tym lepiej radzą sobie one później w wieku dorosłym.

źródło: http://www.guardian.co.uk/science/animalbehaviour
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_tdp79bhs5rhdqukdqa97qgpcf5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0