PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Co odmłodzi Twój mózg? Zmiana obowiązków

Zmiana obowiązków odmładza mózg

Zmiana roli starych pszczół w społeczności chroni, a nawet poprawia ich pamięć - poinformowali naukowcy z Berlina podczas Dorocznego Spotkania Biologów Eksperymentalnych w Glasgow.

Wszyscy wiemy, że nasze zdolności poznawcze maleją wraz z wiekiem. Wyniki najnowszych badań sugerują, że niektóre rodzaje codziennych zajęć i ogólnie pojęta aktywność mogą wydłużać dobre funkcjonowanie ludzkiej pamięci. Ricarda Scheiner wraz z zespołem z Technische Universitaet Berlin badała jak podział obowiązków pomiędzy pszczołami wpływa na ich zdolność uczenia się.

Najstarsze pszczoły w kolonii zbierają pożywienie - to zadanie wymagające od owadów dużych nakładów energii. Naukowcy zaobserwowali, że im dłużej pszczoły zajmują się zbieractwem ich zdolność do uczenia skojarzeniowego spada. Autorzy pracy wykazali, że jeżeli owady w tym samym wieku opiekowały się potomstwem i królową w ulu nie traciły możliwości do sprawnego uczenia się. Co więcej, kiedy naukowcy sztucznie skłonili część pszczół zbieraczek do podjęcia obowiązków opiekuńczych ich pamięć się poprawiła, co dowodzi niezwykłej plastyczności ich mózgu. (czytaj dalej »)


“Pszczoły to doskonały model badawczy” - przekonuje doktor Scheiner. “Obserwując je możemy się wiele nauczyć o ich organizacji społecznej, a także jak wykazały nasze najnowsze badania, przywrócić starsze osobniki do “młodszych” stadiów. Jeżeli z kolonii usunie się wszystkie pszczoły opiekunki, część pszczół zbieraczek powraca do tego zajęcia a ich mózg staje się młodszy” - tłumaczy badaczka.

źródło: http://www.bps.org.uk/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_grgqfl8pdp4rqpdm86snnrjgm6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0