PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Późna ciąża może zwiększyć ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem

Późna ciąża i komplikacje zwiększają ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem. Potwierdziła to analiza 40 badań.

Z analizy przeprowadzonej przez zespół z Harvard School of Public Health wynika, że ryzyko urodzenia dziecka autystycznego rośnie wraz z wiekiem matki, przy czym nie bez znaczenia jest również wiek ojca.

Co więcej, matki dzieci autystycznych częściej krwawią podczas ciąży i częściej chorują na cukrzycę. W ciągu ostatnich 30 lat liczba dzieci z autyzmem znacznie wzrosła, jednak według ekspertów jest to raczej związane lepszą wykrywalnością i diagnostyką. Naukowcy podkreślają, że przyczyny autyzmu nie są jednoznaczne i dlatego trudno stwierdzić, ze te lub inne czynniki prenatalne są determinujące. Zauważono jednak, że 9 z 13 badań wykazało zwiększone ryzyko urodzenia autystycznego dziecka w przypadku starszych matek, czyli grupy demograficznej, która bez wątpienia powiększyła się w ciągu ostatnich 30 lat. Ryzyko u kobiet w wieku 30 - 34 lat było o 27% wyższe niż u kobiet w wieku 25 - 29 lat, a w przypadku kobiet w wieku 40 lat i więcej ryzyko było aż o 100 proc. wyższe niż u kobiet, które nie przekroczyły 30 roku życia. W przypadku ojców co pięć lat ryzyko rosło o około 4%. (czytaj dalej »)


Naukowcy podejrzewają, że może mieć to związek z wadami chromosomalnymi w komórkach jajowych starszych kobiet oraz z mutacjami spermy u starszych mężczyzn. Z badań wynika również, że cukrzyca ciężarnych, czyli każdy stan podwyższonego stężenia glukozy we krwi występujący po raz pierwszy w ciąży, dwukrotnie zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem, a krwawienia - nawet o 81%. Krwawienie w czasie ciąży może doprowadzić do niedotlenienia płodu, co z kolei odbija się na rozwoju mózgu dziecka i potencjalnie zwiększa ryzyko autyzmu. Według naukowców najważniejszym wyzwaniem jest obecnie ustalenie wzajemnego wpływu czynników genetycznych i środowiskowych, które sprzyjają rozwojowi autyzmu.

źródło: http://bjp.rcpsych.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_pd9vdv8jlu7prfr7dk64eukmr4, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0