PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Seksistowskie żarty sprzyjają przemocy wobec kobiet

Seksistowskie żarty sprawiają, że mężczyźni o mentalności macho łatwiej tolerują przemoc wobec kobiet - wynika z badań hiszpańskich.

Badania przeprowadzono w grupie 109 studentów płci męskiej w wieku od 18 do 26 lat. Na początku wszyscy wypełnili kilka ankiet, a następnie pokazano im dwie serie dowcipów. W jednej znalazły się seksistowskie żarty o kobietach, które ukazywały panie w złym świetle, w drugiej - zwykłe dowcipy bez żadnych aluzji do płci. Na koniec wszystkim zaprezentowano kilka scen obrazujących różne przykłady przemocy wobec kobiet - od ataków łagodniejszych po ostre i zapytano, w jaki sposób by na nie zareagowali. (czytaj dalej »)


Okazało się, że mężczyźni, którzy słuchali seksistowskich dowcipów znacznie łatwiej tolerowali męską przemoc wobec kobiet niż panowie z drugiej grupy.

Zdaniem autorów pracy, dowodzi to, że ten rodzaj humoru utrwala mechanizmy prowadzące do tolerancji agresywnych zachowań wobec kobiet. Naukowcy zastrzegają jednak, że mężczyźni, na których seksistowski humor miał wpływ już przed testem wykazywali skłonność do takiej postawy, co oceniano na podstawie wyników ankiet.

W kwestionariuszach znalazły się m.in. takie zdania: “W głębi serca feministki chcą uczynić kobiety silniejszymi od mężczyzn”, “Większość kobiet nie w pełni docenia to co robią dla nich mężczyźni” czy “Wiele kobiet robi seksualne aluzje przy mężczyznach, a później odrzuca ich zaloty, aby sobie z nich zakpić”.

źródło: http://www.eurekalert.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_71gkgshjvaal238cabr04qs5p4, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0