PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza zmniejsza IQ

Dzieci kobiet narażonych w ciąży na duże zanieczyszczenie powietrza wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi mają w wieku 5 lat wskaźnik inteligencji (IQ) niższy od rówieśników.

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (policykliczne węglowodory aromatyczne, z j.ang. - PAH) powstają głównie w procesach niepełnego spalania paliw kopalnych (węgla i ropy naftowej) oraz drewna w celach grzewczych, w trakcie utylizacji śmieci, a także są emitowane przez przemysł ciężki (koksownie, rafinerie, huty żelaza, aluminium, miedzi) i wraz ze spalinami samochodowymi.

Wcześniejsze badania wykazały, że związki te mają działanie rakotwórcze, a także mogą spowalniać wzrost płodu i zwiększać ryzyko urodzenia dziecka o małej masie ciała. Naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku przebadali 249 dzieci niepalących matek rasy czarnej lub pochodzących z Dominikany w wieku od 18 do 35 lat, które mieszkały w jednej z trzech dzielnic Nowego Jorku (Washington Heights, Harlem lub w Południowym Bronksie).

W czasie ciąży matki nosiły przy sobie urządzenia służące do oceny stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w powietrzu. Stan zdrowia dzieci sprawdzano już w życiu płodowym, a później do 5. roku życia.

Gdy maluchy ukończyły 5 lat przeszły testy na inteligencję, które dotyczyły m.in. ogólnego zakresu posiadanej wiedzy, zdolności koncentracji uwagi i uczenia się, używania języka, rozumowania, myślenia abstrakcyjnego, koordynacji wzrokowo-słuchowej, reagowania na świat zewnętrzny.

W analizie uwzględniono inne czynniki mogące mieć wpływ na inteligencję dzieci, jak bierne wdychanie dymu papierosowego, narażenie na kontakt z ołowiem, wykształcenie matki i jej współczynnik inteligencji oraz sposób opieki nad dzieckiem i jego wychowania.

140 dzieci zaliczono do grupy narażonej na wysokie stężenia PAH w życiu płodowym (tj. powyżej 2.26 nanogramów na metr sześcienny).
(czytaj dalej »)


Okazało się, że maluchy te miały ogólny wskaźnik inteligencji niższy średnio o 4,3 punktów niż dzieci narażone na niższe stężenia PAH.

“Spadek ogólnego wskaźnika IQ u dzieci najbardziej narażonych na te związki był podobny do spadku obserwowanego pod wpływem kontaktu z niskimi stężeniami ołowiu” - podkreśla prowadząca badania dr Frederica Perera.

Jej zdaniem, odkrycie to jest powodem do niepokoju, gdyż wskaźnik IQ może mieć wpływ na przyszłe wyniki dzieci w nauce, a wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne są bardzo częstymi zanieczyszczeniami powietrza w miastach na całym świecie.

Dr Perera, podkreśla jednak, że stężenie PAH w powietrzu można obniżać za pośrednictwem różnych metod (jak wymiana starych urządzeń grzewczych na nowsze, proekologiczne; stosowanie katalizatorów w silnikach samochodowych; wykorzystanie alternatywnych źródeł energii) oraz zmian prawnych. Naukowcy zaobserwowali, że dzięki wprowadzonym przepisom, stężenia PAH, na jakie narażone były dzieci objęte badaniem zmniejszały się wraz z upływem lat.

Trzeba też przypomnieć, że według wielu badaczy, wskaźnik IQ nie jest dokładną miarą inteligencji; na jego podstawie można tylko przewidywać sukcesy w edukacji w młodszych latach szkoły podstawowej, ale nie sukcesy akademickie bądź możliwości twórcze danej osoby. Poza tym, błąd pomiaru dla wyniku ogólnego może wynosić 5 punktów.

Badania zostały ufundowane przez Narodowy Instytut Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (NIEHS), część amerykańskich Instytutów Zdrowia, amerykańską Agencję Ochrony Środowiska oraz kilka prywatnych fundacji.

źródło: http://pediatrics.aappublications.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_192jvoaiviav4kh9fb9deqp223, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0