PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Co zostawia nam rozwód?

Jak wynika z amerykańskich badań rozwód oraz wdowieństwo trwale osłabiają zdrowie i nawet powtórny ożenek nie jest w stanie w pełni tego naprawić.

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago oraz Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore doszli do takich wniosków po przebadaniu 8652 osób w wieku od 51 do 61 lat.

Okazało się, że ci, którzy przeżyli rozwód lub owdowieli mieli o 20 % więcej przewlekłych schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca lub rak oraz o 23 % więcej problemów z poruszaniem się (np. trudności z wchodzeniem po schodach), niż ci, którzy nie rozstali się z małżonkiem. U osób, które ponownie weszły w związek małżeński odsetek schorzeń przewlekłych spadał do 12 %, a odsetek problemów ruchowych - do 19 %, natomiast występowanie objawów depresyjnych nie było częstsze niż u osób ciągle zamężnych.

Zdaniem autorów pracy oznacza to, że powtórny ożenek nie jest w stanie naprawić wszystkich szkód wywołanych utratą partnera.

Z kolei u badanych, którzy nigdy nie weszli w związek małżeński stwierdzano o 12 % więcej ograniczeń ruchowych i o 13 % więcej objawów depresyjnych, niż u zamężnych i żonatych, ale nie odnotowano różnic w występowaniu schorzeń przewlekłych.

Jak wykazały wcześniejsze badania, ludzie wchodzą w dorosłość z pewnymi zasobami zdrowia, które zależą od genów oraz innych czynników. Najnowsze badania wskazują, że kapitał ten utrzymuje się na jakimś poziomie lub ulega nadszarpnięciu, zależnie od naszego statusu małżeńskiego. (czytaj dalej »)


I na przykład, zawarcie związku małżeńskiego przynosi niemal natychmiast korzyści zdrowotne, gdyż sprzyja zachowaniom prozdrowotnym u mężczyzn i poprawia ekonomiczne warunki życia kobiet, wyjaśnia jedna z autorek pracy, socjolog dr Linda Waite. Te korzyści rosną w trakcie trwania związku.

Za to, rozwód lub wdowieństwo odbijają się niekorzystnie na zdrowiu, gdyż spadają dochody i pojawiają się stresy związane np. z podziałem opieki nad dziećmi.

Jak wyjaśnia dr Waite, wpływ małżeństwa, rozwodu i wdowieństwa na zdrowie ma też związek z tym, w jaki sposób rozwijają się różne choroby i jak się je leczy.

Niektóre schorzenia, jak np. depresja pojawiają się szybko w odpowiedzi na zmiany w naszym życiu, wyjaśnia badaczka. Natomiast, takie przewlekłe choroby jak cukrzyca czy choroba serca rozwijają się powoli w dłuższym okresie czasu, pod wpływem wielu doświadczeń z przeszłości. Zdaniem dr Waite, to dlatego ponowny ożenek nie jest w stanie naprawić wszystkich szkód zdrowotnych wyrządzonych przez rozwód czy śmierć małżonka.

źródło: http://bps-research-digest.blogspot.com
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_gin5e3nmf0on7rhdp56fcvh6r6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0