PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Dożywocie po amerykańsku

W 2008 roku w USA wyroki dożywocia odsiadywało 6807 młodocianych sprawców
Podobnie jak co piąty więzień w Kalifornii i prawie 10 % wszystkich osadzonych w całych Stanach w 2008 roku, Mary Thompson odsiaduje wyrok dożywotniego więzienia. O warunkowe zwolnienie będzie mogła się ubiegać po 2020 roku.

Thompson, więźniarka California Institution for Women w mieście Corona została skazana za dwa ciężkie przestępstwa po dokonaniu serii rabunków, podczas których groziła swym ofiarom nożem. Trzecie wykroczenie – zgodnie z obowiązującą w Kalifornii zasadą “do trzech razy sztuka” – popełniła w 1982 roku, gdy ukradła trzy sportowe dresy, by zapłacić za działkę cracku. Obecnie wyroki dożywotniego pozbawienia wolności odsiaduje więcej więźniów niż kiedykolwiek wcześniej – 140 610 spośród 2,3 miliona osób osadzonych w zakładach w całym kraju – co jest skutkiem obowiązywania surowych ustaw określających minimalny wymiar kary oraz rzadszego przyznawania warunkowych zwolnień uprawnionym do tego skazanym, wskazuje raport opublikowany przez Sentencing Project, organizację dążącą do likwidacji kary dożywocia bez prawa do zwolnienia warunkowego. Raport pokazuje nieprzerwany wzrost liczby skazanych na dożywotnie więzienie od 1984 roku, kiedy taki wyrok odsiadywało 34 tysiące osób.

Dwie trzecie więźniów z dożywociem to Latynosi lub czarnoskórzy, podaje raport. Na przykład w stanie Nowy Jork biali stanowią w tej grupie zaledwie 16,3%.

Choć większość osób skazanych na dożywotnie więzienie popełniła brutalne przestępstwa, eksperci twierdzą, że jest wiele wyjątków, takich jak 46-letni Norman Williams, który odsiedział 13 lat z wyroku dożywocia za kradzież podnośnika z samochodu pomocy drogowej – wykroczenie to było jego “trzecim razem”. W kwietniu zwolniono go z Folsom State Prison w Kalifornii, po tym, jak wygrał apelację, powołując się na błędy adwokata.

Rosnąca liczba więźniów odsiadujących dożywotnie wyroki nadweręża budżety zakładów penitencjarnych w okresie, kiedy borykające się z kłopotami finansowymi stany starają się ciąć koszta. Kalifornia, która ma największy w kraju system więziennictwa, z 170 tysiącami osadzonych, utrzymuje również najwięcej więźniów skazanych na dożywocie – 34 164, trzykrotnie więcej niż w roku 1992, jak wynika z raportu.

W czterech innych stanach – Alabamie, Massachusetts, Nevadzie i Nowym Jorku – przynajmniej co szósty więzień odsiaduje dożywocie.

System więzień w Kalifornii trafił pod zarząd sądów federalnych z uwagi na przeludnienie i brak odpowiedniej opieki medycznej dla więźniów, z których znaczna część jest już w podeszłym wieku i spędzi resztę życia za kratkami.

Ostatnio gubernator Arnold Schwarzenegger ponownie przedstawił propozycję redukcji liczby osadzonych dzięki połączeniu przedterminowych zwolnień dla sprawców mniej poważnych wykroczeń, monitorowania w domu osób naruszających warunki zwolnienia oraz łagodniejszych wyroków za niektóre przestępstwa. Nie ma jednak planów zakładających zwiększenie częstotliwości przyznawania warunkowych zwolnień więźniom z dożywociem.

“Kiedy sądy w Kalifornii skazują kogoś na dożywotnie więzienie z możliwością warunkowego zwolnienia, okazuje się, że wcale nie jest ono możliwe” – mówi Joan Petersilia, profesor prawa ze Stanfordu i specjalistka od procedury przedterminowych zwolnień. – “Rada Zwolnień Warunkowych prawie nigdy nie aprobuje wniosków, i dlatego populacja więźniów z dożywociem w Kalifornii urosła nieproporcjonalnie w stosunku do innych stanów”.

48-letnia Margo Johnson, osadzona w tym samym zakładzie dla kobiet, odsiedziała 24 lata z wyroku dożywocia za morderstwo z 1984 roku. Stanowa rada ds. zwolnień już czterokrotnie rekomendowała zwolnienie jej, ale kobieta mówi, że Schwarzenegger za każdym razem odrzucał wniosek.

“Czasami zastanawiam się, czy oni przypadkiem nie oszukują” – mówi Johnson. Siedem systemów więziennictwa – w Illinois, Iowa, Luizjanie, Maine, Pensylwanii, Południowej Dakocie oraz federalny system penitencjarny – nie przewiduje możliwości warunkowego zwolnienia przy wyroku dożywocia.

Te same zasady dotyczą także młodocianych osób w Illinois, Luizjanie i Pensylwanii. W 2008 roku w USA wyroki dożywocia odsiadywało 6807 młodocianych sprawców, w tym 1755 bez możliwości warunkowego zwolnienia. W tej kategorii w kraju prowadzi również Kalifornia, na terenie której przebywają obecnie 2623 małoletnie osoby skazane na dożywotnie więzienie.

“Wzrost liczby wyroków dożywocia sugeruje, że coraz mniej wierzymy w model resocjalizacji” – mówi Ashley Nellis, główna autorka raportu.

(czytaj dalej »)


42-letni De Angelo McVay odsiaduje wyrok dożywocia bez możliwości warunkowego zwolnienia w więzieniu stanowym o zaostrzonym rygorze w Lancaster w Kalifornii, za udział w porwaniu i torturowaniu pewnego mężczyzny.

W niedawnym wywiadzie McVay zapewniał, że przez 10 lat w więzieniu bardzo się zmienił, bierze udział w zajęciach duszpasterskich i programie organizowanym przez kaplicę więzienną, został wiceprzewodniczącym samorządu więźniów i nie łamie regulaminu.

“Czuję skruchę z powodu tego, co zrobiłem” – przyznaje. – “Ale nie mam szans na zwolnienie, a wiem, że ludzie, którzy dokonali zabójstwa, nieraz mają taką możliwość”.

Zwolennicy dłuższych wyroków dla przestępców, w tym organizacje praw ofiar, prokuratorzy i związki policyjne często powołują się na bezpieczeństwo publiczne, odstraszające działanie kary i potrzebę izolowania kryminalistów od społeczeństwa.

Ale liczba starszych więźniów odsiadujących wyroki dożywocia gwałtownie wzrasta, a jednocześnie na skutek kryzysu kurczą się stanowe budżety. W 2004 roku odsetek osadzonych powyżej 50 roku życia był dwukrotnie wyższy niż dekadę wcześniej i przekroczył 20 %, podaje raport. Starsi więźniowie są bardziej kosztowni, ponieważ częściej mają problemy zdrowotne. Przykładowo, Kalifornia wydaje od 98 do 138 tysięcy dolarów rocznie na każdego więźnia po 50 roku życia, w porównaniu z krajową średnią wynoszącą około 35 tysięcy.

Petersilia twierdzi jednak, że ma wątpliwości, czy argumenty natury ekonomicznej przekonają wyborców do poparcia łagodniejszej polityki wobec skazanych na dożywocie – z których większość popełniła brutalne zbrodnie, takie jak morderstwo, gwałt, porwanie czy rabunek.

“Sondaże opinii publicznej wskazują, że większość ludzi chciałaby zmniejszenia wyroków dla sprawców lżejszych wykroczeń lub przestępstw związanych z narkotykami, ale nie dla skazanych za ciężkie zbrodnie” – mówi Petersilia. W istocie, dodaje, ankietowani opowiadają się za jeszcze ostrzejszymi wyrokami za występki na tle seksualnym i inne brutalne przestępstwa.

Burk Foster, profesor prawa karnego na Saginaw Valley State University w Michigan i ekspert od systemu penitencjarnego Luizjany, mówi, że nowa postawa wobec dożywocia zaczęła się kształtować we wczesnych latach 70. w Louisiana State Penitentiary, tak zwanej Angoli, największym w kraju zakładzie o zaostrzonym rygorze. Wówczas jeszcze większości osób z dożywociem przyznawano warunkowe zwolnienie, kiedy uznano je za zresocjalizowane.

“Angola była prototypem więzienia dla skazanych na dożywocie” – mówi Foster. – “W 1973 roku Luizjana zmieniła prawo dotyczące tego wymiaru kary, tak by skazanym już nie przysługiwało zwolnienie, a potem zaczęto rozszerzać to prawo, obejmując nim sprawców morderstw, gwałtów i porwań, handlarzy narkotyków i recydywistów.

Foster uważa, że skazywanie większej liczby osób na dożywocie oznacza odejście od “korekcyjnej” funkcji więzień. – W Angoli nie ma czegoś takiego jak resocjalizacja – stwierdza. – Oni tam wierzą w ubezwłasnowolnienie i izolację do końca życia.

źródło: http://www.nytimes.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_e5i5ltum991j9g7s1fa390b0h6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0