PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Miłość poza czasem

Nie satysfakcjonują ich związki z rówieśnikami, nie potrafią sprostać oczekiwaniom partnerów, którzy są w tym samym wieku, co oni.
Dlaczego dopiero przy kimś, kto prawie mógłby być ich rodzicem lub dzieckiem czują się dobrze? Co decyduje o losach związku partnerów o dużej różnicy wieku?

Joanna ma 25 lat, od roku jest ze starszym od niej o dziewiętnaście lat Jarkiem. Ona ma za sobą kilka związków z rówieśnikami, ale to z Jarkiem połączyło ją wyjątkowe porozumienie i siła uczuć. Jarek jest aktywnym człowiekiem – jeździ na nartach, podróżuje, z zaangażowaniem wykonuje swój zawód. Jego wiedza i doświadczenie imponują Joannie, żaden z jej partnerów nie był tak czuły. Joanna czasami współczuje swoim koleżankom niedojrzałych mężów, którzy wielu ich potrzeb w ogóle nie zauważają. Ona ma świetny kontakt z Jarkiem. On też ma za sobą kilka związków, w tym ostatni pięcioletni, którego rozpad mocno przeżył. Nie zdecydował się wcześniej na małżeństwo i założenie rodziny, bo pochłaniały go podróże, sport i praca wymagająca energii i dyspozycyjności. Spotkanie Joanny jest dla niego jak powiew świeżego powietrza. Uwielbia jej bezinteresowność, spontaniczność, radość. Czuje, że jest dla niej kimś wyjątkowym. Cieszy się, że ma atrakcyjną, zakochaną w nim partnerkę, gdy wielu jego kolegów przeżywa kryzysy w małżeństwie, a niektórzy są już po rozwodzie. Joanna i Jarek właśnie się pobrali, a teraz oczekują dziecka.

NIE dla równolatków

Wiele par, w których partner jest dużo starszy od partnerki, zaczyna swoją znajomość tak jak Jarek i Joanna. Nie wszystkim udaje się założyć rodzinę, mieć dzieci i wspólnie je wychować, bo każdy związek – niezależnie od różnicy wieku – może zatrzymać się na jakimś etapie. Joanna związała się z mężczyzną doświadczonym życiowo, o stabilnej sytuacji zawodowej. Jarek natomiast znalazł partnerkę zafascynowaną nim, dla której jest autorytetem. O taki układ trudniej w związkach rówieśników, którzy są na zbliżonym poziomie doświadczenia i towarzyszą sobie w rozwoju i dojrzewaniu do różnych życiowych ról. Joanna i Jarek nie potrafili sprostać oczekiwaniom parterów w tym samym co oni wieku. Poprzednie partnerki Jarka po kilku latach związku chciały założyć rodzinę, ustabilizować się. Jemu jednak nie odpowiadała perspektywa odsunięcia na dalszy plan pasji zawodowych i sportowych. Zwlekał, bo to nie był jeszcze jego czas. Joannę natomiast nie satysfakcjonowały związki rówieśnicze. Mężczyźni poszukujący dopiero swojego miejsca w życiu, budujący swoją pozycję społeczną i dorastający do roli partnera życiowego nie byli dla niej atrakcyjni. Joanna i Jarek spotkali się wtedy, gdy ich drogi życiowe mogły połączyć wspólne cele: wzajemną fascynację erotyczną i chęć założenia rodziny. Oboje byli gotowi do związku. O tym, jak potoczą się dalsze losy pary o dużej różnicy wieku decyduje sposób, w jaki partnerzy poradzą sobie ze specyficznymi dla takiego układu problemami. To z kolei zależy od wielu zmiennych: osobowości partnerów, motywacji, z jaką wchodzą w związek i od świadomości tych motywacji. Ogromne znaczenie ma też jakość ich wzajemnej komunikacji, bliskość emocjonalna i zdolność pokonywania kryzysów, które występują w każdym związku.

Wiecznie młody do czasu

Jeden z problemów, jakie może napotkać para o dużej różnicy wieku, to uwidaczniające się z czasem osobowości partnerów. I tak na przykład mężczyźnie trudno jest wytrzymać w związku, w którym dużo młodsza od niego kobieta oczekuje partnerskiej relacji, a on jest przyzwyczajony do układu paternalistycznego. Jeśli jego nieświadomym motywem jest potrzeba związku z zależną, podporządkowującą się partnerką, to z czasem rozwój partnerki i jej wzrastająca potrzeba niezależności stają się problemem i prowadzą do napięć i konfliktów. Mężczyzna „okopuje się” na swojej paternalistycznej pozycji, bo boi się utraty władzy.

(czytaj dalej »)


Innym możliwym problemem w związku starszego mężczyzny ze znacznie młodszą kobietą jest doświadczanie przemijania i obawa z nim związana. O przemijaniu przypominają dorastające dzieci, coraz starsi bliscy i znajomi, starość lub śmierć rodziców czy pierwsze dolegliwości zdrowotne. Fascynacja młodością, szaleństwo okresu narzeczeństwa czy przyjście na świat dzieci, pozornie odsuwają perspektywę starości… Im więcej lat dzieli kobietę od mężczyzny, tym szybciej będzie ona obserwować u niego spadek energii i sił witalnych. Po okresie fascynacji i intensywnej aktywności, mobilizacji organizmu do zwielokrotnionego wysiłku psychicznego i fizycznego, partner z czasem będzie zmuszony dostosować swój styl życia do biologicznego wieku, bo czasu nie da się oszukać. Jeśli wcześniej młoda kobieta dała się ponieść iluzji wiecznej młodości swojego partnera, poczuje się rozczarowana i/lub przerażona tym, że nadeszła jesień jego życia. Dodatkową trudnością okaże się różnica temperamentów małżonków i związanych z nimi potrzeb seksualnych. Mężczyzna będzie chciał coraz więcej czasu spędzać w domu, w sposób naturalny nasili się jego introwersja, a obniży potencjał seksualny. Będzie też potrzebował coraz więcej pomocy. Kobieta natomiast rozwinie w tym samym czasie odwrotne potrzeby – będzie szukać intensywniejszej bliskości i intymności, kontaktów zewnętrznych, oczekiwać pomocy w wychowaniu dzieci. Dlatego tak ważna jest bliskość w ich związku (którą buduje wzajemne zaufanie, zrozumienie, szacunek dla potrzeb partnera i umiejętność znajdowania kompromisów), a także umiejętność radzenia sobie z frustracją.

Kolejnym utrudnieniem może okazać się nadmierna zazdrość o młodą małżonkę. Najczęstsze rozwiązanie tego problemu, wybierane przez oboje parterów lub narzucane partnerce, to coraz większa izolacja od otoczenia społecznego. Kolejnym problemem jest lęk żony przed odejściem partnera na zawsze – zwłaszcza w sytuacji kłopotów zdrowotnych i licznych ograniczeń wynikających z zaawansowanego wieku.

Wojna rodzin

Nie lada wyzwaniem, jakie stoi przed partnerami o dużej różnicy wieku, jest ułożenie relacji z rodzinami – zwłaszcza z rodziną starszego partnera, który ma dzieci z poprzedniego związku. Kobieta zwykle przeżywa obecność poprzedniej rodziny w życiu swojego towarzysza jako niepokojącą lub raniącą. Chciałaby, aby partner starszego męża koleżanki, jak na całą swoją uwagę skupiał na niej i angażował się tylko w budowanie ich wspólnej rodziny. Czas, który mężczyzna poświęca poprzedniej rodzinie nowa partnerka przeżywa jako stratę. On sam boryka się natomiast z poczuciem winy wobec dzieci czy byłej żony. Łatwiej o wzajemne zrozumienie, jeśli oboje mają za sobą poważne związki i potomstwo. Najistotniejszy jednak jest nie sam fakt posiadania rodziny z poprzedniego związku, lecz sposób przeżywania tej sytuacji przez obie strony. Kontakty rodzinne i towarzyskie są jednym z najczęstszych źródeł konfliktów w związkach z dużą różnicą wieku. Znajomi męża często traktują jego młodszą żonę protekcjonalnie, a jej rówieśnicy patrzą na okaz innego „gatunku”. Partnerzy mają również problem ze zdobyciem akceptacji rodzin. Gdy zięć jest w wieku teściów – mogą się oni poczuć nie tylko zakłopotani, ale i zagrożeni. Podobne uczucia towarzyszą dzieciom mężczyzny, który wiąże się z ich rówieśnicą. Związki partnerskie, które charakteryzuje znacząca różnica wieku, wzbudzają wiele kontrowersji. Nierzadko pojawiają się krytyczne, obraźliwe opinie na temat motywów osób wchodzących w takie związki. Taki układ budzi w innych niepokój. Otoczenie zazwyczaj interpretuje całkiem inaczej intencje partnerów, którzy wiążą się mimo różnicy wieku, niż oni sami to widzą. Ludzi zakochanych pcha do związku siła uczuć, wzajemnej fascynacji. Obserwatorzy zaś często dostrzegają motywy nieświadome i wyciągają wnioski płynące z racjonalnej analizy kontekstu życiowego partnerów, uwarunkowań rodzinnych, zawodowych itp.

Matka dwudziestoletniej studentki wychowanej bez ojca, słusznie podejrzewa, że związek córki z prawie pięćdziesięcioletnim mężczyzną może być próbą zaspokojenia potrzeby kontaktu z ojcem. Obserwatorzy w swoich opiniach kierują się często negatywnymi stereotypami społecznymi lub uprzedzeniami. Są przekonani, że seks i miłość to atrybuty ludzi młodych, więc kobiecie, która wiąże się ze starszym mężczyzną, przypisują wyłącznie materialne motywy.

Nie zaprzeczać czy nie liczyć?

Związki kobiet z dużo młodszymi mężczyznami częściej spotykają się z ostracyzmem społecznym i są mniej trwałe (ale są narażone na identyczne przeciwności jak związki, w których to mąż jest starszy). Kobieta w kontakcie z dużo młodszym partnerem chce się dowartościować i poczuć, że pomimo upływu czasu nadal jest atrakcyjną partnerką seksualną. Choć udaje się jej to z młodszym partnerem, to ich związek może nie przetrwać próby czasu – z przyczyn biologicznych nie mogą założyć pełnej rodziny.

Największym błędem popełnianym przez partnerów o dużej różnicy wieku jest nieliczenie się, czy też zaprzeczanie jej znaczeniu w wielu obszarach ich osobistego i wspólnego życia. To zaprzeczanie prędzej czy później prowadzi do rozczarowania, frustracji i zdrady lub rozpadu związku. Osoby, którym mimo dużej różnicy wieku udało się stworzyć udany wieloletni związek albo założyć rodzinę, są przykładem dojrzałych relacji. Są one możliwe dzięki dobrej komunikacji partnerów, wzajemnej tolerancji, zrozumieniu i szacunkowi. Takie relacje budują i wzmacniają przede wszystkim rozmowy – nie tylko o codziennych sprawach, ale i o uczuciach przeżywanych w przeróżnych sytuacjach życiowych, także w relacji z partnerem. Rozmowy, w których partner słucha i przyjmuje słowa wypowiadającej się osoby takimi, jakie one są. Nie stara się im zaprzeczyć, skrytykować czy obwinić partnera. Jeśli ma coś do powiedzenia, to dopiero po wysłuchaniu wypowiedzi dzieli się własnymi spostrzeżeniami czy emocjami. Przy dużej różnicy wieku partnerów te umiejętności nabierają szczególnej wagi.

źródło: www.charaktery.com.pl
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_keor8rd5j7suma4um80bdkdjm6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0