PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Oszczędź dzieciom gniewu przy rozwodzie

Podczas rozwodu do głosu dochodzą gwałtowne emocje, a w atmosferze walki często padają gniewne słowa.
Rozstający się małżonkowie powinni jednak trzymać nerwy na wodzy w obecności dzieci. Otwarcie krytykując byłego partnera i rodzica nieodwracalnie niszczymy dziecięcą wiarę we własne siły.

Niedawno brytyjska modelka i aktorka Katie Price, znana również jako Jordan, zrobiła awanturę swemu mężowi (para jest w separacji), wokaliście Peterowi André. Świadkami kłótni była dwójka ich dzieci, Junior i Princess Tiaamii. – Oto pielucha, Pete, mam nadzieję, że potrafisz przewinąć dziecko – krzyczała Katie. Nie tak dawno opowiedziała w telewizji o swym nieudanym, trwającym trzy i pół roku małżeństwie.

Jak ważne jest jednak, aby nie kłócić się w obecności dzieci podczas rozwodu?

Paula Hall z ośrodka terapeutycznego Relate, autorka poradnika “Help Your Children Cope with Your Divorce” (”Pomóż dzieciom przetrwać wasz rozwód”), udziela rad rodzicom będącym w takiej sytuacji.

Szacuje się, że co roku w Wielkiej Brytanii 300 tys. dzieci jest świadkami rozwodu bądź separacji swoich rodziców i ich życie zmienia się wtedy bezpowrotnie – opowiada Hall. – Rozwód niszczy całą rodzinę. Dzieje się tak również w przypadku rodziców, którzy w normalnych warunkach zrobiliby wszystko, co w ich mocy, aby oszczędzić swoim dzieciom cierpienia.

√  Stabilna, bezpieczna rodzina to podstawa prawidłowego rozwoju dziecka. Badania wykazały, że jakość kontaktów z obojgiem rodziców oraz natężenie konfliktu między nimi ma decydujący wpływ na przystosowanie się dziecka do nowej sytuacji.

Wielu rodziców stara się za wszelką cenę ukryć przed potomstwem swój gniew i żal do partnera. Gniew jest naturalną częścią procesu separacji. Ważne jest jednak, by chronić przed nim dzieci. Jeśli są one świadkami naszych wrogich zachowań wobec partnera, uczą się zgorzknienia i cynizmu zamiast miłości, szacunku i tolerancji.

(czytaj dalej »)


Paula Hall przekazuje rozwodzącym się parom trzy złote zasady postępowania:

 1. oddziel osobiste emocje od obowiązków rodzicielskich;
 2. przyjmij do wiadomości i zaakceptuj fakt, że niezależnie od tego, jak bardzo skrzywdził cię były partner, wciąż może być wspaniałym ojcem lub matką;
 3. pamiętaj, że jeśli krytykujesz byłego partnera w obecności dzieci, to tak jakbyś krytykowała jakąś część ich samych.

Najbardziej przykre przy rozwodzie – mówi Paula Hall – jest to, że kiedy dzieci najbardziej potrzebują wsparcia, aby przejść przez ten trudny okres, wielu rodziców nie jest w stanie im tego wsparcia udzielić, bo sami mają problemy emocjonalne. Jeśli czujemy, że ktoś potraktował nas niesprawiedliwie, porzucił albo upokorzył, jeśli zmagamy się z poczuciem winy i niską samooceną, trudno jest nam zachować bezstronność. Ale jako rodzice musimy myśleć przede wszystkim o naszych dzieciach.

Udawanie, że nie czujemy żadnych emocji nie jest dobrym rozwiązaniem. Dzieci mają prawo zobaczyć, że walczymy ze swymi negatywnymi emocjami, dzięki temu łatwiej im będzie nawiązać kontakt z własnymi uczuciami. Jednak emocje, które wymykają się spod kontroli, mogą je przerazić. Dziecko pomyśli wtedy: “Jeśli rodzice sobie z tym nie radzą, to jak ja mam sobie poradzić?”.

Oto kilka wskazówek dla rodziców:

 1. Znajdź czas na to, aby się wypłakać, pokrzyczeć, wyżalić się. Bądź wtedy w towarzystwie przyjaciół; nie rób tego, kiedy jesteś z dziećmi.
 2. Przyjmuj rady rodziny i znajomych, poproś, żeby byli wobec ciebie brutalnie szczerzy, jeśli uważają, że nie robisz tego, co jest najlepsze dla twoich dzieci.
 3. Dbaj o swoje zdrowie, dobrze się odżywiaj, zażywaj ruchu, odpoczywaj i od czasu do czasu sprawiaj sobie drobne przyjemności.
 4. Zwróć się do terapeuty, który pomoże ci przejść przez ten trudny etap i spojrzeć w przyszłość z ufnością.
 5. Pamiętaj, że twój związek z partnerem mógł się zakończyć, ale twoje dzieci pozostaną nimi przez całe życie.
źródło: http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/
Powiadom znajomego
 1. (wymagane)
 2. (prawidłowy adres email wymagany)
 3. (wymagane)
 4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_4g4j54umr5qgjuq6pk5p70dt74, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0