PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Autyzm utrudnia interpretację mowy ciała

Osoby autystyczne często nie potrafią prawidłowo odczytywać emocji i interpretować mowy ciała innych. Z badań brytyjskich naukowców, wynika, że jedną z głównych przyczyn są problemy z przetwarzaniem informacji wizualnej.

W badaniach naukowców z Uniwersytetu w Durham wzięło udział 13 dorosłych osób autystycznych i 16 osób w podobnym wieku, u których autyzmu nie zdiagnozowano. Badani mieli podobny iloraz inteligencji. Ich zadaniem było zidentyfikowanie emocji postaci, które zostały przedstawione w krótkich bezdźwiękowych animacjach. Twarze poruszających się postaci były niewidoczne, więc interpretacja takich emocji jak radość, złość, smutek czy strach była możliwa jedynie w oparciu o mowę ciała. Zadanie to okazało się zdecydowanie trudniejsze dla osób cierpiących na autyzm.

“Odgadujemy uczucia innych obserwując ich ruchy, postawę, twarz i słuchając ich głosu. Osoby autystyczne mają trudności z wykorzystywaniem tych przesłanek” - mówi autor badań dr Anthony Atkinson.

(czytaj dalej »)


Podobna sytuacja miała miejsce podczas drugiego testu, kiedy badani mieli określić kierunek ruchu kropek na ekranie. Część kropek w widoczny sposób poruszała się w jednym kierunku, podczas gdy kierunek ruchu pozostałych kropek był przypadkowy.

Według naukowców jest to związane z zaburzeniami funkcjonowania bruzdy skroniowej górnej - obszaru mózgu odpowiedzialnego za percepcję ruchu.

Jak twierdzi dr Atkinson, następnym krokiem będzie dokładne zbadanie mechanizmu wywołującego zaburzenia percepcji oraz ich związku z zaburzeniami uwagi u osób dotkniętych autyzmem.

źródło: http://www.elsevier.com/wps/find/journaldescription.cws_home/247/description#description
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_pml9vpsr6ktnu44rvhli8vg502, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0