PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Testosteron może niszczyć życie rodzinne

Pomiar testosteronu w ślinie mężczyzny może wiele zdradzić na temat tego jakim jest mężem i ojcem - potwierdzają najnowsze badania.

Wynika z nich, że również w społecznościach poligamicznych mężczyźni produkujący dużo testosteronu w ślinie częściej mają kilka żon i poświęcają dzieciom mniej uwagi, w porównaniu z panami, u których hormon ten krąży w mniejszym stężeniu.

Już wcześniejsze prace prowadzone wśród mężczyzn monogamicznych dowodziły, że wysoki poziom testosteronu ma związek z większą aktywnością seksualną, niewiernością i konfliktami w małżeństwie.

Jednocześnie wiadomo, że gdy mężczyźni zostają ojcami, ich organizm przeważnie zaczyna produkować mniej tego hormonu. Ma to pomóc panom szybko zaadaptować się do nowych wyzwań społecznych, tłumaczy prowadząca najnowsze badania Alexandra Alvergne, antropolog z Uniwersytetu w Montpellier we Francji oraz z Uniwersytetu w Sheffield w Wielkiej Brytanii. Niższy poziom testosteronu zmniejsza ryzyko, że mężczyzna porzuci swoje dziecko w poszukiwaniu nowej partnerki, a także łagodzi jego usposobienie, co może się przydać w opiece nad potomkiem.


Alevergne i jej koledzy przeprowadzili badania wśród senegalskich wieśniaków, którzy mogą mieć po kilka żon. Poziom testosteronu zmierzono u 21 poligamiczni ojców, 32 monogamicznych ojców oraz 28 mężczyzn nieżonatych. Zapytano też żony wieśniaków, jak wiele czasu ich mężowie poświęcają rodzinie i jak wiele pieniędzy na nią przeznaczają.

Okazało się, że przed 50-tką więcej męskiego hormonu wytwarzali panowie poligamiczni, w porównaniu z monogamicznymi.

Niezależnie od liczby żon, mężczyźni, którzy posiadali dzieci mieli niższy poziom testosteronu niż ci stanu wolnego. Jednak, ci którzy produkowali go w większych ilościach poświęcali generalnie mniej czasu rodzinie.

Poziom wytwarzanego testosteronu zależał w pewnym stopniu od genów, ale z czasem ulegał coraz silniejszemu wpływowi takich czynników, jak uwarunkowania kulturowe, ojcostwo i innym, podkreślają autorzy pracy.

“Nie chodzi o to, że poligamiczni mężczyźni mają geny predysponujące ich do poligamii” - tłumaczy Peter Ellison z Uniwersytetu Harvarda.

W kulturach, w których od mężczyzn nie oczekuje się, że będą wspaniałymi ojcami, a przez to ciągle mogą rozglądać się za kobietami, testosteron naturalnie utrzymuje się na wysokim poziomie.

źródło: http://www.elsevier.com/wps/find/journaldescription.cws_home/622842/description
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_579nmgra02tshbrp36snhaquh0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0