PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Depresja to cicha epidemia

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w ciągu najbliższych 20 lat depresja stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym. Podczas pierwszego Globalnego Szczytu ws. Zdrowia Psychicznego, który rozpoczął się 2 września w Atenach eksperci podkreślali potrzebę zapewnienia chorym odpowiedniej opieki i dostępu do terapii.

Według danych WHO zaburzenia psychiczne bezpośrednio dotykają obecnie 450 milionów osób, przy czym większość z nich to mieszkańcy krajów rozwijających się.

Jak twierdzi dr Shekhar Saxena z WHO, przed 2030 rokiem depresja stanie się główną przyczyną skracania się długości życia. Problem ten dotyczy zwłaszcza krajów rozwijających się, gdyż większość z nich nie jest w stanie przeznaczyć wystarczających środków na opiekę w zakresie zdrowia psychicznego. Obecnie wydatki te stanowią niecałe 2 proc. ich budżetu, czyli około 200 razy mniej niż w krajach rozwiniętych.


“Nasze dane wskazują, że w mniej zamożnych krajach jest więcej przypadków depresji niż w krajach bogatych. Nawet w obrębie bogatego państwa na depresję cierpią częściej ludzie biedniejsi” - mówi dr Saxena.

Prof. Martin Prince z King’s College London zwraca uwagę, że osoby cierpiące na ciężką depresję często muszą zrezygnować z pracy i bywa, że pozostają bezrobotne. Wiąże się to z większymi wydatkami na zasiłki chorobowe i zasiłki dla bezrobotnych.

“W Wielkiej Brytanii koszty te wynoszą łącznie około 12 miliardów funtów rocznie, czyli około 1 proc. PKB, a więc są to naprawdę ogromne kwoty” - zaznacza prof. Prince.

W związku z tymi mało optymistycznymi prognozami WHO naświetla potrzebę zmiany stosunku społeczeństwa do osób cierpiących na depresję.

“Depresja to w takim samym stopniu choroba jak choroba fizyczna. Osoby cierpiące na depresję mają prawo do odpowiedniej opieki i terapii” - apeluje dr Saxena.

źródło: http://www.bbc.co.uk/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_8b5ppum47dg40e7hg02qrvf860, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0