PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Koszmarne naśladownictwo

W sądzie toczy się sprawa dwóch brytyjskich nastolatków, którzy zamierzali wysadzić w powietrze centrum handlowe oraz dokonać rzezi kolegów i nauczycieli w szkole. Wzorem dla nich była masakra w amerykańskiej szkole w Columbine.

Matthew Swift oraz Ross McKnight zamierzali wcielić swój plan w życie 20 kwietnia tego roku, w dziesiątą rocznicę morderczego szału, jaki zgotowali w szkole w stanie Colorado Eric Harris i Dylan Klebold. W wyniku ich zbrodni życie straciło wówczas 12 uczniów i nauczyciel, a 21 osób zostało rannych. Podobnie jak amerykański duet, który prawdopodobnie był dla nich inspiracją, Swift i McKnight planowali zakończyć masakrę w Audenshaw High School w Manchesterze odbierając sobie życie. Ława przysięgłych sądu koronnego w Manchesterze wysłuchała zeznań, z których wynika, że obaj podejrzani żywili urazę do społeczeństwa i fantazjowali na temat krwawego masowego mordu, dzięki któremu mieliby zostać na długo zapamiętani. Ross McKnight jest synem policjanta. Prowadził dziennik, w którym spisywał elementy zbrodniczego planu. Napisał także szkolny esej na temat rzezi w szkole. Nauczyciel opisał tę pracę jako “interesującą i niezwykłą” i postawił McKnightowi ocenę C.

“Oskarżenie udowodni, że te dwie osoby zamierzały naśladować zbrodnię Harrisa i Klebolda tutaj, na terenie Zjednoczonego Królestwa” – powiedział oskarżyciel Peter Wright. “Dyskutowali i fantazjowali o tym oraz – jak twierdzę – zgodzili się przekuć swoje fantazje w czyn”.

Według prokuratury nastolatkowie zamierzali zdetonować bombę w pasażu handlowym Crown Point North, a potem strzelać do nauczycieli i uczniów tak, by zabić. Następnie planowali popełnić samobójstwo. Aresztowano ich w marcu. Matthew Swift, bardziej elokwentny z pary oskarżonych, tuż wcześniej zakończył naukę w szkole Audenshaw. Był “płodnym autorem”, pochłoniętym przelewaniem na papier swoich myśli dla potomności.

“Oskarżenie twierdzi, że papiery te miały stanowić jego epitafium “– powiedział Peter Wright. Obaj współoskarżeni mieszkali przy tej samej ulicy w Denton w Manchesterze i bardzo się przyjaźnili. Byli samotnikami. Masakrę zaczęli planować prawdopodobnie już w listopadzie 2007 roku. Mieli wówczas – odpowiednio – po 16 i 15 lat. Wieści o masakrze w Columbine i zamachu bombowym, do jakiego doszło w Oklahoma City 15 kwietnia 1995 roku najwyraźniej ich zainspirowały.


O tym ostatnim zamachu oraz o fikcyjnej masakrze w szkole McKnight pisał w pracy będącej częścią projektu kursu komputerowego. W eseju zatytułowanym “Equations of the Mind” (Równania umysłu) opisywał fikcyjny atak na szkołę Audenshaw High. Były setki rannych i dziesięciu zabitych. Wszystko przez jedną osobę, która żywiła jakąś urazę do szkoły, albo do ludzi, którzy chodzili do tej szkoły.

Dalej wyobrażał sobie, jak policja informuje jego matkę, pielęgniarkę, o jego śmierci. Opisywał osamotnienie i zwątpienie swojego bohatera. Według oskarżyciela istnieją “przerażające paralele” pomiędzy tym, o czym pisał McKnight, a tym, czego obaj młodzi ludzie zamierzali się dopuścić. Dodał, że ewidentnie mieli na siebie nawzajem bardzo zły wpływ.

W nocy 14 marca McKnight zatelefonował po pijanemu do pewnej 16-letniej dziewczyny. Podczas rozmowy stwierdził, że on i “Swifty” czują się zainspirowani wydarzeniami w Ameryce i późniejszą strzelaniną w szkole, do jakiej doszło 11 marca tego roku w Niemczech. McKnight miał powiedzieć koleżance, że “zapowiada się sezon na takie wydarzenia”.

Kiedy zapytała, co właściwie ma na myśli, powiedział jej, że razem ze Swiftem planują wysadzić centrum handlowe, a potem chcą zastrzelić tylu ludzi, ilu dadzą radę i popełnić samobójstwo. – Dlaczego? – zapytała wówczas dziewczyna, na co otrzymała odpowiedź, że “po prostu chcą to zrobić”. – Nienawidzę ich wszystkich – dodał McKnight.

Swifta aresztowano, kiedy pracował w sklepie Ikea w Ashton-under-Lyne. Policja przeszukała jego dom, w którym znaleziono poradnik, jak zrobić bombę, piłki tenisowe wykonane z nitrocelulozy – materiału, który można przerobić na substancję wybuchową – oraz atrapę wiatrówki. Peter Wright przekonuje, że fantazje nastolatków przerodziły się w szczegółowy plan morderstwa “tysięcy osób”.

Obaj oskarżeni nie przyznają się od stawianych im zarzutów o zmowę w celu popełnienia morderstwa i zmowę w celu wywołania eksplozji. Proces trwa.

źródło: http://www.dailytelegraph.com.au/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_s8t1hohrt65uipnsbfc1iqpa02, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0