PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Pocałunek naukowo

Pocałunek to coś znacznie więcej niż zwykły całus. Przede wszystkim jest ważną wymianą informacji. W ciągu kilku sekund możemy przekonać się, czy my i nasz partner pasujemy do siebie pod względem genetycznym, czy też nie, czy warto myśleć o związku z tą osobą, czy lepiej dać sobie spokój i szukać dalej.

“Jest wiele czynników, które mogą sprawić, że dwie osoby nawiążą romantyczną więź “– mówi psycholog Gordon Gallup. – “Jednak pocałunek, zwłaszcza ten pierwszy, z łatwością może zburzyć porozumienie”. Gordon Gallup, Susan Hughes i Marissa Harrison przeprowadzili badania, których wyniki opublikowało niedawno czasopismo naukowe “Scientific American Mind”. Dzięki nim możemy zweryfikować to, co do tej pory wiedzieliśmy o całowaniu. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez badaczy wśród 1 041 studentów z uniwersytetu w Albany, pierwszy pocałunek w wielu przypadkach prowadzi do całkowitej utraty zainteresowania potencjalnym partnerem lub partnerką.

“Kiedy dwie osoby się całują, dochodzi do bardzo złożonej wymiany sygnałów chemicznych” – twierdzi Gallup. – “Ten rodzaj kontaktu może uruchomić nieświadome mechanizmy służące ocenie naszej zgodności genetycznej lub zdolności do reprodukcji z osobą, z którą właśnie się całujemy”.

Zdaniem badacza tłumaczy to gwałtowny przypływ niechęci, jaki czasem następuje u dwojga ludzi po pierwszym zetknięciu ust. Dochodzą wtedy do głosu neurony czuciowe i w ciągu kilku decydujących sekund nasz mózg jest bombardowany różnymi informacjami. Ten mechanizm wygląda bardzo podobnie u kobiet i u mężczyzn, chociaż dla każdej płci pocałunek oznacza coś innego.


“Mężczyźni i kobiety całują z zupełnie różnych powodów” – twierdzi Gordon Gallup. – “Chociaż przedstawiciele obu płci uważają pocałunek za czynność bardzo romantyczną, jednak dla pań jest on znacznie ważniejszy niż dla panów i to na wszystkich etapach związku”.

Według badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Albany większość kobiet “czuje potrzebę pocałunku zarówno przed, jak i po zbliżeniu”, podczas gdy mężczyźni są bardziej skłonni uprawiać seks bez całowania. Dla panów pocałunki są prawie zawsze wstępem do aktu seksualnego (a także sposobem na pogodzenie się z partnerką), podczas gdy kobiety stosują je, aby sprawdzić temperaturę związku i ocenić stopień zaangażowania partnera.

Różnice między przedstawicielami obu płci widoczne są również na poziomie techniki… – Mężczyźni wolą pocałunki otwartymi ustami i częściej angażują do tej czynności język – twierdzi badacz. Może to wynikać z przyczyn czysto biologicznych: męska ślina zawiera testosteron, “który podawany przez wystarczająco długi czas może wpływać na podniesienie poziomu libido u kobiety”.

Inne badanie, przeprowadzone niedawno przez psycholożkę Wendy L. Hill z Lafayette College wykazało, że w trakcie pocałunku u mężczyzn wydziela się znacznie więcej oksytocyny, hormonu zwiększającego więź emocjonalną, niż u kobiet. Wniosek: panie potrzebują czegoś więcej niż pocałunek, żeby związać się z kimś na stałe.

“Dawniej, zanim powstały miksery i gotowe papki dla niemowląt, matki przeżuwały jedzenie i podawały je dzieciom do ust” – ciągnie swą opowieść Gorrdon Gallup. – “To, co dziś nazywamy pocałunkiem i uważamy za zachowanie właściwe tylko dla człowieka, może wywodzić się z owej prymitywnej formy karmienia”.

Wygląda na to, że prehistoryczny pocałunek ewoluował i stał się częścią naszego rytuału godowego. A także oznaką przywiązania lub namiętności wśród członków tego samego klanu lub rodziny. Specjalista od naczelnych Frans B.M. de Waal opowiadał niedawno o przygodzie, jaka przydarzyła się pewnemu pracownikowi zoo. Postanowił pocałować w usta szympansa bonobo i ze zdumieniem stwierdził, że małpa chce wsunąć mu język do ust.

Carlos Fresneda

źródło: http://www.elmundo.es/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_o0thmbn6morhbrs3mqj5l84vg1, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0