PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Pokonamy HIV?

Nowa szczepionka zmniejsza ryzyko infekcji wirusem HIV o 31,2 %.

Po raz pierwszy w historii potwierdzono, że szczepionka przeciwko wirusowi HIV działa. Do takich wniosków doszli naukowcy z amerykańskiej armii i Ministerstwa Zdrowia Tajlandii.
Eksperymentalna szczepionka została stworzona z połączenia dwóch innych. Pierwszym składnikiem jest starsza i nieskuteczna szczepionka przeciw HIV, nowym elementem jest z kolei szczepionka przeciwko ptasiej ospie (ospodyfterii).

Naukowcy ogłosili dziś wyniki największych w historii testów - od 2003 roku uczestniczyło w nich ponad 16 tysiącach wolontariuszy z Tajlandii, wszyscy byli heteroseksualni i należeli do grup “szczególnie narażonych na ryzyko zakażenia HIV”, byli między 18. a 30. rokiem życia. Jak powiedział płk. Jerome Kim z amerykańskiego programu badań nad AIDS, efekt badań to “pierwszy dowód na to, że szczepionka może zabezpieczać przed zakażeniem”.


Wolontariuszy wyposażono w kondomy i uczulano na zagrożenie związane z drogami przenoszenia HIV. Co pół roku wolontariusze byli badani. Ci, którzy okazali się być nosicielami, byli za darmo poddawani terapii. Wśród 8 197 wolontariuszy, którym zaaplikowano eksperymentalną szczepionkę, HIV zakaziło się 51 osób. A w grupie kontrolnej - 74.

“To jest bardzo ważne osiągnięcie, które daje nadzieję, że w przyszłości powstanie szczepionka o stuprocentowej skuteczności” - podkreślił płk. Jerome Kim.

Dr. Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych, ostrzegł jednak, że wyniki to wcale nie koniec drogi do szczepionki na wirusa. Jak jednak dodał, sam był efektami prac zespołu bardzo pozytywnie zaskoczony, bo dały one nadzieję na przyszłość, że uda się jeszcze poprawić efektywność szczepionki. - “To jest coś, co możemy zrobić” - mówi.

Nowy kierunek przyszłych badań

Jak twierdzi Mitchell Warren, naukowiec pracujący na rzecz AIDS Vaccine Advocacy Coalition, testy wyznaczają “nowy kierunek przyszłych badań” nad opracowaniem leków mających zapobiec epidemii AIDS.

Nawet częściowa skuteczność szczepionki jest rzeczą bardzo cenną. - “To wymaga czasu i badań, aby przeanalizować i zrozumieć wszystkie zebrane dane, ale to już prawie pewne, że odkrycie zintensyfikuje i ukierunkuje badania nad AIDS” - stwierdził. Istnieją jednak obawy, że szczepionka może okazać się mniej skuteczna w przypadku szczepów wirusa z USA bądź Afryki.

Badania w tym jednym programie kosztowały 105 mln dolarów. Pełne wyniki zostaną ogłoszone w Paryżu podczas październikowej konferencji.

HIV nabywa każdego dnia ok. 7,5 tys. osób. Tylko w 2007 roku na AIDS zmarło ok. 2 mln ludzi. W ciągu ostatnich trzydziestu lat na całym świecie, ale głównie w krajach rozwijających się (90 % osób), na choroby związane z AIDS/HIV zmarło przeszło 25 milionów osób, a kolejne 33 miliony jest nosicielami wirusa HIV.

źródło: http://health.redorbit.com/

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_19l304gtaqfveg2bvmqqfi72r2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0