PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Psychiatrzy przeciw reklamie anoreksji i bulimii

Psychiatrzy wezwali w piątek brytyjski rząd do działania w sprawie rosnącej liczby stron internetowych, które lansują anoreksję i bulimię jako życiowy wybór lub styl życia, a nie zaburzenie odżywiania.

Rosnąca liczba Brytyjek, zachęcana przez portale społecznościowe, takie jak Facebook, i internetowe strony poświęcone “thinspiration” (trendowi kultywowania szczupłych, a nawet wychudzonych sylwetek), szuka w sieci www porad i wskazówek, jak głodzić się czy ukrywać ekstremalny spadek na wadze - twierdzi Królewskie Kolegium Psychiatrów.

Ich apel zbiega się z początkiem Londyńskiego Tygodnia Mody, którego organizatorzy odmówili wykluczenia z pokazów na wybiegu wyjątkowo szczupłych modelek.


“Strony internetowe traktują chorobę jako normę. W taki sam sposób wybieg dla modelek na międzynarodowej imprezie, takiej jak Londyński Tydzień Mody, działa jak wizytówka i wzór do naśladowania dla kobiet poniżej normalnej wagi” - ostrzegła profesor Ulrike Schmidt zajmująca się w Kolegium Psychiatrów działem zaburzeń odżywiania.

Na zaburzenia odżywiania cierpi ponad 1,6 mln ludzi w Wielkiej Brytanii, z czego niemal 90 % to nastoletnie dziewczęta.

Raport wzywa rząd, by  zajął się mnożeniem stron, lansujących zaburzenia odżywiania w ramach szerszych starań prowadzonych przez Radę ds. Bezpieczeństwa Internetu dla Dzieci (Council for Child Internet Safety - UKCCIS).

Według psychiatrów co dziesiąta dziewczynka wielokrotnie zagląda na strony lansujące kult wychudzonej sylwetki, zainspirowana celebrytkami w rodzaju amerykańskiej aktorki i wokalistki pop-rockowej Lindsay Lohan czy Paris Hilton. Niektóre z takich stron wykorzystują zdjęcia przesadnie chudych modelek i fora dyskusyjne, by zachęcać do poważnego zrzucania na wadze.

Beat, organizacja charytatywna dla ludzi z zaburzeniami odżywiania, uważa, że działania prowadzące do zdelegalizowania takich stron internetowych problemu nie rozwiążą.

Odwodzenie ludzi od tych stron i kierowanie ich do stron związanych ze zdrowieniem to jest to, co chcielibyśmy zobaczyć” - powiedziała rzeczniczka organizacji Mary George.

Beat już współpracuje z dostawcą internetu AOL nad filtrowaniem przeszukiwania stron. “Jeśli ktoś zapuści przeszukiwanie, by znaleźć strony proanoreksyjne, nasze strony pojawią się jako pierwsze” - powiedziała George.

źródło: http://www.bps.org.uk/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_rtkhm2m32gd1bjskcqdk4a5bj3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0