PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Popularni uczniowie są zdrowsi

Osoby, które jako dzieci wywierają duże wrażenie na rówieśnikach i są wśród nich popularne, jako dorośli cieszą się dobrym zdrowiem - informują naukowcy.
Naukowcy z uniwersytetu w Sztokholmie przez 30 lat śledzili losy ponad 14 000 dzieci, urodzonych w Szwecji w roku 1953.

Jak się okazało, najmniej popularne wśród rówieśników dzieci jako dorośli aż dziewięć razy częściej cierpiały na chorobę niedokrwienną serca, były także bardziej zagrożone cukrzycą, narkomanią, alkoholizmem i problemami ze zdrowiem psychicznym.

Stopień popularności i status, jakim cieszyło się dane dziecko oceniano w roku 1966 - ówczesnych szóstoklasistów pytano, z kim chcieliby wspołpracować w szkole. Na tej podstawie badanych zaliczano do jednej z pięciu kategorii. Po latach porównano te dane z informacjami na temat pobytów w szpitalu w latach 1973-2003. Niezależnie od płci i przynależności do klasy społecznej, okazało się, że kto nie był ceniony przez kolegów w szkole, ten był bardziej zagrożony problemami ze zdrowiem. Najmniej popularni aż czterokrotnie częściej przebywali w szpitalu z powodu problemów hormonalnych, czy chorób metabolicznych niż najbardziej popularne dzieci. Dwa razy częstsze były także problemy natury psychicznej.


Zdaniem naukowców, dzieci o niskim statusie mogą być pozbawione wsparcia społecznego i dostępu do istotnych informacji, co prowadzi do powstania negatywnego obrazu własnej osoby, a co za tym idzie - niższych oczekiwań, mniejszych ambicji i niewłaściwych życiowych wyborów - na przykład nałogowego palenia czy picia, które są czynnikiem ryzyka dla wielu chorób.

Kierująca badaniami dr Ylva Almquist uważa, że szkoły powinny promować w klasach równość społeczną i dążyć do poprawy samooceny dzieci.

My oczywiście w pełni popieramy taki rodzaj podejścia do ucznia i liczymy, że zdecydowanie częściej będzie się do niego stosować.

źródło: http://jech.bmj.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_j3600q2holkh2dhgj4ksi8klj0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0