Udało się zapisać złe wspomnienia
Udało się zapisać złe wspomnienia w mózgu muszki owocowej - takie informacje możemy znaleźć na stronie pisma “Cell”.
Zespół Gero Miesenbocka z University of Oxford przy użyciu genetycznej inżynierii i światła lasera zapisał w mózgach muszek strach przed bólem, którego nigdy fizycznie nie odczuwały. Sztucznie zmodyfikowana wspomnienia wywierają długotrwały wpływ na zachowanie muszek.
Od dawna było wiadomo, że uwalnianie dopaminy w ciałach grzybkowatych (część muszego mózgu) ma kluczowe znaczenie dla procesów uczenia się tych owadów. Jednak dopiero teraz udało się wykazać, że aby uwarunkować określone zachowania wystarczy pobudzać te komórki bezpośrednio, bez potrzeby wywoływania realnych doświadczeń
Naukowcy umieścili najpierw muszki w małej komorze, do której z obu końców pompowano dwa różne zapachy, tworząc oddzielne “strumienie zapachowe”. Muszki siadające w zasięgu jednego z zapachów traktowano wstrząsem elektrycznym, toteż wkrótce zaczęły preferować drugi zapach
Następnie eksperymentatorzy postanowili nauczyć muszki kojarzyć zapach z bólem bez potrzeby męczenia zwierząt (a przynajmniej męczenia w konwencjonalny sposób). Drugą grupę muszek zmodyfikowano tak, że wytwarzające dopaminę komórki ich mózgu wytwarzały białko P2X2. Gdy białko to łączy się z cząsteczką ATP, komórka mózgu wytwarza impuls, jakby reagowała na prąd elektryczny.
Następnie wybrane, wytwarzające P2X2 neurony uwrażliwiono na światło, wprowadzając ATP w postaci uaktywnianej przez laser. Później wprowadzone do komory zapachowej muszki oświetlano laserem, Także i w tym przypadku zapach zaczął się owadom źle kojarzyć, o ile modyfikacja dotyczyła konkretnych 12 komórek, odpowiedzialnych za uczenie asocjacyjne(skojarzeniowe).
źródło: http://www.cell.com/
Powiązane Artykuły: | |