PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Za wykolejone dzieci odpowiadają rodzice

Przekazanie funkcji wychowywania dzieci szkole to nieporozumienie - zwłaszcza w czasach, gdy jedyną bronią nauczyciela są łagodne upomnienia.

Na domu przerażających braci z Doncaster, którzy pobili, przypalali papierosami i wykorzystali seksualnie dwóch chłopców w wieku 9 i 11 lat, wisiała tabliczka ostrzegawcza z napisem: “Uwaga: złe dzieci”. Cóż, jeśli rację ma doktor Sigman (dr Aric Sigman – autor książki “The Spoilt Generation” – Zepsute Pokolenie), wkrótce być może będziemy musieli bać się wszystkich dzieci w kraju: stają się zbyt rozpuszczone, by przyzwoicie i właściwie funkcjonować w szkole, a w efekcie także w społeczeństwie. Doktor Sigman twierdzi, że dzieci ze wszystkich środowisk – tak biednych jak i zamożnych – do tego stopnia nie przywykły słyszeć w domu słowo “nie”, że zaczynają zachowywać się skandalicznie, jeśli nauczyciel w klasie odważy się im czegokolwiek odmówić. Bulwersujące? Niewątpliwie. Zaskakujące? W żadnym razie. Od dawna krytykuję rodziców, którzy nie inwestują w swoje potomstwo jedynego ogólnie dostępnego dobra – i to za darmo – dla wszystkich: czasu.

Nie ma żadnej wymówki dla leniwych rodziców, którzy nie wkładają niezbędnego wysiłku w rozwój swoich dzieci. Zaangażowanie w pracę zawodową, jakiego sam jestem przykładem, nie jest żadną wymówką. Każdy rodzic musi (i zawsze jest w stanie) wygospodarować czas, by pobyć ze swoimi dziećmi i je wychowywać.

W wychowaniu zaś chodzi w tym samym stopniu o wpojenie dyscypliny, co o spełnianie zachcianek. W domach, na ulicach i w szkołach coraz częściej panuje przemoc. Według doktora Sigmana przyczyniają się do tego w znacznym stopniu permisywne postawy rodziców i ich zbytnia pobłażliwość.

Wskaźniki depresji, alkoholizmu i zachowań aspołecznych wśród najmłodszych, ciąż u nieletnich i morderstw popełnianych przez dzieci na innych dzieciach osiągnęły w Wielkiej Brytanii przerażająco wysoki poziom. Jednak jako rodzice nie możemy z tego powodu rozpaczać nie przyznawszy, że jesteśmy częściowo odpowiedzialni za taki stan rzeczy.

Jeśli twoje dziecko zamienia się w wykolejeńca, nie wiń za to nauczycieli, policji ani kogokolwiek innego. Znaczy to, że ty sam nie spełniłeś swojej powinności. Twoje dziecko to twoja odpowiedzialność.

Jeśli chcemy powstrzymać inwazję rozpuszczonych do obrzydliwości “małych cesarzy”, każdy rodzic musi zacząć myśleć w ten sposób. Generalnie zgadzam się z zasadą, że dzieciom należy wpoić pewność siebie i dać im wolność wyboru tak, by same stały się kowalami własnego losu. Jednakże wolności i prawa wyboru nie powinno się mylić z brakiem granic i – co jeszcze ważniejsze – brakiem konsekwencji, jeśli się te granice przekroczy lub zignoruje.

W procesie wychowawczym kara bywa równie ważna jak pochwała, zaś dla prawidłowego rozwoju dziecka wyznaczenie granic jest tak samo konieczne, jak dawanie pewnego zakresu wolności. Obecni nauczyciele są w pewnym sensie inwalidami. Nie są w stanie (lub też nie wolno im) dyscyplinować dzieci. Zamiast tego wielu z nich wnioskuje o lekcje samoobrony, bo czują, że tylko dzięki nim będą w stanie przetrwać codzienne zmagania w klasie. Nie mają prawa do żadnej zdecydowanej interwencji poza słowami: “Proszę tego nie robić”. I dzieci doskonale zdają sobie z tego sprawę!

Biorąc to pod uwagę, na rodzicach, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, spoczęła odpowiedzialność i obowiązek uczenia szacunku oraz wpajania dyscypliny. To matki i ojcowie powinni rozsądnie i zdecydowanie pokierować swoimi dziećmi, by odciążyć nauczycieli, a nie na odwrót.

W moim domu: “Poczekaj, aż pójdziesz do szkoły!” nigdy nie będzie miało takiego samego wydźwięku jak: “Poczekaj, aż twój ojciec wróci do domu!”. I uważam, że w żadnym domu tak być nie powinno.

Jeremy Kyle

źródło: http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_vheekak43bvl4366nma9ujg1v6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0