PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Uwaga! Nawet jeden papieros szkodzi

Wystarczy zapalić jednego papierosa, by tętnice stały się aż o 25 % sztywniejsze.

Tak ostrzegają naukowcy, których badania zostały zaprezentowane podczas tegorocznego kongresu zorganizowanego przez Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Dr Stella Daskalopoulou z Uniwersytetu McGill w Montrealu porównywała stan tętnic młodych palaczy (palących od pięciu do sześciu papierosów dziennie) i osób niepalących. Średnia wieku badanych wynosiła 21 lat.

Dzięki tonometrii aplanacyjnej i testom wysiłkowym badaczka mogła ocenić elastyczność tętnicy promieniowej, szyjnej i udowej w czasie ćwiczeń i odpoczynku. By określić punkt odniesienia badaczka przeprowadziła wstępny test wysiłkowy, przed którym uczestnikom nie wolno było palić przez 12 godzin. Przed kolejnym testem badani zapalili po jednym papierosie, a przed ostatnim żuli gumę nikotynową.


Po pierwszym teście okazało się, że w przypadku osób niepalących wysiłek spowodował zwiększenie elastyczności tętnic o 3,6 %. U palaczy efekt był odwrotny: po ćwiczeniach ich tętnice były o 2,2 % sztywniejsze. Gdy palaczom przed wysiłkiem podano gumę nikotynową, ich tętnice były już o 12,6 % mniej elastyczne, a gdy przed testem zapalili jednego papierosa były one aż o 24,5 % sztywniejsze.

Co ciekawe, elastyczność tętnic osób palących i niepalących nie różniła się w czasie odpoczynku.

“Oznacza to, że w przypadku młodych i zdrowych ludzi nawet sporadyczne palenie może niszczyć tętnice i zmniejszać zdolność organizmu do radzenia sobie z wysiłkiem, takim jak długie wchodzenie po schodach czy biegnięcie na przystanek autobusowy. Wygląda na to, że mała odporność na wysiłek fizyczny pojawia się wcześniej, zanim jeszcze zmiany w tętnicach będą widoczne podczas odpoczynku” - wyjaśnia dr Daskalopoulou.

Z danych Heart and Stroke Foundation wynika, że w Kanadzie palenie papierosów jest przyczyną ponad 47 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. “Ponad 90 proc. nastolatków palących 3-4 papierosy dziennie może w przyszłości wpaść w pułapkę poważnego nałogu i utknąć w niej na 35-40 lat” - zaznacza rzeczniczka fundacji dr Beth Abramson.

Jak przypomina dr Daskalopoulou, palenie zwiększa ryzyko miażdżycy tętnic, udaru niedokrwiennego mózgu, powstawania skrzeplin krwi, a także podwyższa ciśnienie tętnicze i zmniejsza poziom tlenu we krwi. “Im sztywniejsze tętnice, tym większe ryzyko chorób serca i udaru” - podkreśla badaczka.

źródło: http://www.eurekalert.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_s7vqr61mqn2qk2j1n3tmbaajp1, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0